Отпускат се средства за 10 общини и за подпомагане на тютюнопроизводителите
14 милиона лева отпусна правителството на днешното си редовно заседание за ремонти и инфраструктурни проекти в 10 общини и за изграждането на нов учебно-изследователски корпус в Русенския университет „Ангел Кънчев“.
Борисов: Тези, които коментират, са там, където искат
„Подпомагаме всички населени места в България, не делим хората, нито кметовете на наши и ваши“, заяви министър-председателят Бойко Борисов в хода на заседанието на кабинета, на което присъстваха кметове, издигнати от различни политически партии. Премиерът посочи, че правителството поставя акцент в работата си върху малките населени места, за да останат хората да живеят в тях.
Финансова подкрепа в размер на 10,5 милиона лева от правителството днес получиха общините Аксаково, Враца, Сливница, Велинград, Драгичево, Пордим, Тутракан, Елин Пелин, Етрополе. Отделно по линия на Междуведомствената комисия за възстановяване и кабинетът подпомогна община Панагюрище с 2,5 млн. лева за почистване на речното корито на река Луда Яна.
С осигурените 450 000 лева община Аксаково ще доизгради многофункционална сграда за обществено обслужване в село Изворско. Кметът на Аксаково Атанас Стоилов изтъкна, че с приключването на проекта населеното място ще промени изцяло облика си. Стоилов подчерта, че за района е от изключително значение завършването на АМ „Хемус“.
Премиерът Борисов посочи, че вчера лично се е уверил в забележителния напредък по изграждането на автомагистралата, която е с огромни мащаби. „Само по трасето на последния й лот има 13 моста един след друг – най-малкият е с дължина 500 м, 720 м е средният, 1,2 км е най-дългият“, отбеляза министър-председателят. Борисов добави, че активно се изграждат важните за българите инфраструктурни проекти. „От това, което видях вчера по време на огледа на „Хемус“, съм голям оптимист. Мостовете са много напреднали. Ще видите след 2 години разликата за Севера и Северозапада. Много усилено се строи и Ботевград-Мездра“, каза още министър-председателят Бойко Борисов.
Премиерът: Намираме се в третата решителна битка и вълна на коронавируса
Правителството осигури 1 млн. лева за ремонт на улична и пътна мрежа на територията на община Враца. „В периода на епидемия много хора се върнаха отново в селата, за да живеят в тях. Благодаря за подкрепата, защото селата на Враца имат нужда от нея“, категоричен бе кметът на Враца Калин Каменов.
Община Сливница получава от кабинета 3,6 млн. лева, с които ще се извърши реконструкция на част от вътрешната водопроводна мрежа в село Алдомировци. Кметът на Сливница Васко Стоилков също отбеляза, че в пандемията се увеличава потокът от желаещи да се заселят на територията на общината. А заради многото проекти, които се реализират в района в момента като АМ „Европа“, в следващите години общината ще се превърне в една от най-желаните дестинации за живеене.
Правителството подкрепи община Велинград с 1,2 млн. лева за ремонт на уличната мрежа в града и в село Света Петка. „Община Велинград се промени изцяло, изградиха се километри пътища, километри улици. А така се задържат младите хора в малките населени места. Освен пътищата, готово е и училището в село Биркова. Това, което се случи през последните 2 години, 50 години не се е случвало на територията на община Велинград“, заяви кметът й Костадин Коев.
Премиерът Борисов добави, че в района населените места са с по 2000-3000 души. „Те буквално бяха откъснати от центъра - Велинград. Направихме училища, физкултурни салони, детски градини, пътища, където никога не е имало“, уточни министър-председателят Бойко Борисов.
Премиерът с жест към работник на АМ „Хемус” (ВИДЕО)
Чрез бюджета на община Перник на днешното правителствено заседание бяха предоставени 1,5 млн. лева за основен ремонт на вътрешна водопроводна мрежа в село Драгичево и за изграждане на водопровод в тамошния кв. „Копринено орище“. Кметът на Драгичево Виктор Викторов изтъкна, че никога за населеното място не е било правено толкова много с цел подобряване живота на хората.
С осигурени 410 000 лева Община Пордим ще извърши реконструкция и обзавеждане на Читалище „Просвета-1918“ в село Каменец. Кметът на Пордим Детелин Василев изрази благодарност за подкрепата на правителството към малките населени места. Община Тутракан получи средства от кабинета в размер на 500 000 лева за реконструкция на местен път, който е важна връзка за село Цар Самуил. Кметът на Тутракан Димитър Стефанов отбеляза, че с реализирането на проекта ще се скъси дистанцията, която както учениците, така и всички останали жители трябва да изминават, пътувайки по трасето в региона.
Правителството отпусна 800 000 за реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на село Нови хан. Кметът на Община Елин Пелин Ивайло Симеонов подчерта значимостта на финансовата подкрепа за жителите в района.
Кабинетът осигури също над 1 милион лева за реконструкция на 4 улици и на междублоковото пространство в жилищен квартал № 114 в град Етрополе. „Няма кмет, който да изпълни своята програма без подкрепата на изпълнителната власт“, категоричен бе кметът на Етрополе Димитър Димитров.
Борисов: Ако сме единни, ще живеем по-добре, отколкото преди пандемията
В хода на редовното си заседание Министерският съвет одобри 1 млн. лева за Русенския университет „Ангел Кънчев“, с които ще се изгради нов учебно-изследователски корпус. Ректорът на висшето учебно заведение проф. Христо Белоев заяви, че корпусът ще бъде готов до края на годината. „Със създаването на големи модерни лаборатории ще се даде нова възможност заедно с бизнеса, с университетите от нашата страна и чужбина, да участваме в големи проекти и да допринасяме за развитието на науката“, подчерта Белоев. Ректорът изказа благодарност към правителството за увеличението на заплатите на преподавателите от висшето образование. „Това е една много сериозна крачка и стимул към всички университетски преподаватели“, категоричен бе Белоев.
„Ще продължим да подпомагаме тютюнопроизводителите. Поредната финансова подкрепа за сектора вече стартира“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на правителственото заседание. Преди два дни Държавен фонд „Земеделие“ преведе над 71 милиона лева по схемата за преходна национална помощ за тютюн. Финансовата подкрепа е изплатена на близо 40 000 земеделски стопани, съобщават от правителствения пресцентър.
Председателят на националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев благодари за финансовата помощ, която 11-а поред година се изплаща на стопаните. „България предложи на Европейската комисия тази схема да продължи и през следващите 2 години. В лицето на министър Танева, страната ни настоя пред комисията подпомагането да продължи и в новия програмен период“, заяви Цветан Филев. След преговори в ЕК бе прието помощта да се прилага и през следващите две преходни за новата Обща селскостопанска политика години. Схемата за преходна национална помощ се прилага и за сектор „Животновъдство“.
Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева информира, че от 15 март за първи път българин ще оглави Европейската браншова организация на тютюнопроизводители и преработватели в лицето на Цветан Филев.
Финансовата помощ от над 71 милиона лева е изплатена за Кампания 2020 на производителите, които са отглеждали сортовите групи „Каба Кулак“, „Бърлей“, „Виржиния“ и „Басми“ през референтния период 2007-2009 г. Право на подпомагане имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през поне една от годините, включени в референтния период 2007 - 2009 г. Продукцията им следва да е изкупена и премирана по реда на Закона за тютюна и тютюневите изделия.
Правителството отпусна на Българската православна църква-Българска патриаршия близо 438 000 лева. От тях 120 000 лева са предназначени за строително-ремонтни дейности по храм „Св. пророк Илия“ в село Сугарево, община Сандански. Неврокопският митрополит Серафим посочи, че няма малък или голям храм по значимост, тъй като всеки храм е дом Божий. „И за нас той е ценен, защото е израз на вярата, стремежа към добродетели на нашия народ, заради който той е изграждал храмовете ни. Възстановяването на „Св. пророк Илия“ в подобаващ вид ще е свидетелство и на нашата обща загриженост и любов към Бога“, отбеляза митрополит Серафим.
„В България само етническата толерантност, разбирателството между религиите и между хората могат да изведат държавата напред“. Това заяви Борисов по време на редовното правителствено заседание, на което кабинетът осигури 1,638 милиона лева за строително-ремонтни дейности за два православни храма и за джамията „Макбул Ибрахим паша“ в Разград. „Държавата се грижи еднакво за всички, хората трябва да са спокойни, правим това, което е дължимо към тях“, категоричен бе премиерът Борисов.
317 550 лева от отпуснатите от кабинета средства са за строително-ремонтни дейности по храм „Св. Йоан Предтеча“ в село Жабляно, община Земен. Архимандрит Никанор, игумен на Гигинския манастир, подчерта, че със средствата храмът ще бъде възобновен за каноничен духовен живот.
„Предоставяме също 1,2 млн. лева на мюсюлманското вероизповедание за продължаване на строително-монтажните работи по консервацията и реставрацията на джамията „Макбул Ибрахим паша“ в Разград“, добави премиерът Борисов. Министър-председателят изтъкна, че с действията си кабинетът работи с една цел - всички български граждани, независимо от тяхната вяра, да се чувстват достатъчно уважавани и зачитани в собствената си държава. Областният управител на Разград Гюнай Хюсмен приветства действията на правителството в тази насока.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.