България заслужава достойни личности, които да се изправят смело и да посочват правилния път на страната ни, казва тя
От спортните върхове, през политическите амбиции и живота под пагон – така накратко може да бъде описан пътят, който полковник Невяна Митева извървява. Отдадена на каузите на българската армия, тя разчупва стереотипите и се бори за равнопоставеност между двата пола.
„Аз съм обикновена българка, която е направила своя информиран избор да носи военната униформа като преди това съм била спортист, един от спортистите участвали на Олимпийски игри и класирала се на призови места.В живота си съм имала доста предизвикателства. Смея да твърдя, че съм вземала и съм правила своите избори не на емоционална преценка, а на рационално отношение към изборите си, които са ме водили. Предизвиквала съм се непрекъснато. Смея да твърдя, че се гордея с това, което съм направила и постигнала до момента и вярвам, че има още какво да дам на моята страна“, казва Митева.
През 2021-ва година полковник Митева сваля военната униформа и се впуска в ново предизвикателство – политиката, като кандидат за вицепрезидент заедно с проф. Анастас Герджиков.
„Много мои близки и приятели, членове на моето семейство, казаха, че ще бъда окаляна. Аз обаче вярвах, че предвид силните свойства на българската кал, тя може да е здравословна за нашето общество и поех тази отговорност наистина със смелост, защото България заслужава достойни личности, които да се изправят смело и да посочват правилния път на страната ни. Не съжалявам за този избор, натрупах значителен опит и видях и се запознах с много добри българи“, споделя тя.
Нейната равносметка е следната: „Да общуваш с толкова много различни хора на мен лично ми даде, същевременно се надявам и аз да съм дала нещо на тези хора, най-малкото надежда, че има алтернатива, че винаги има възможност за избор, което в конкретния момент и ако се върнем повече от една година назад, мисля, че с проф. Герджиков зададохме тона, че наистина заедно трябва да се върви към едни общи цели на страната ни, постигането на които трябва да се случи с такива стратегически подходи, така че българинът да не се обърква и българинът да знае, че е част от едно голямо европейско семейство.“
На въпроса дали смята единството в политиката като изгубена кауза, тя отговаря: „В никакъв случай, даже така смея да споделя чисто човешки това, което наблюдавам в последните дни и месеци – все повече представители на политическата класа разбират, че наистина, за да успее България е необходимо да се обединяват, да вървят заедно. Българинът очаква от политиците си да направят редовно правителство. Алтернативата не е така широко одобрявана, поне според мен. Тези признаци се наблюдават в последните дни и аз вярвам, че българският политик ще разбере, че обикновеният българин очаква от него да управлява мъдро, да управлява с такива цели и с такива стратегии за постигането на целите, за да може всеки един от българите да е щастлив да остане в България – да живее тук и да се реализира тук.“
За политическите събития от последните месеци – невъзможността да се състави правителство, твърденията, че президентът управлява чрез поредния служебен кабинет, тя казва: „Аз вярвам на българския президент и знам, че той е визионер и не бих си позволила по никакъв начин да му давам никакви оценки. Знам, че той ще направи всичко възможно България да се чувства част от Европа, България да се развива съвместно с нашите партньори от НАТО и ЕС. Вярвам, че той ще окуражи политическите сили да формират редовно правителство с нагласата, че народът го очаква от тях. Очаква да се вземат бързи решения, за да се подобри живота на българина. Всички българи очакват това да се случи реално, а не само на приказки. Диалогът е начин за постигане на резултати.
Запитана какво трябва да направят политическите сили, за да намерят диалог помежду си, Митева казва: „Аз не бих си позволила да давам съвети на политиците, тъй като аз не съм подготвена за политик. Чисто човешки бих си позволила да споделя, като обикновен българин, че хората очакват от тях наистина реални решения. В случая, поне според мен, за да си добър политик, трябва да имаш ясна визия и ясни цели за постигане на определени политики.“
На въпроса как гледа на скандалите от последните няколко месеца във връзка с военната помощ, която България оказва на Украйна, Митева казва: „Не бих си позволила да коментирам политически въпроси – като български военнослужещ. Наясно съм с моите права и задължения. България е член на НАТО и като страна член на НАТО и ЕС би следвало да се придържа към позициите на тези международни организации."
Дебатът за военната помощ към Украйна извади на преден план проблемите със състоянието на българската армия. В началото на годината в публичното пространство се появи информация за сериозен недостиг в редиците на българските военни. Според полковник Митева има обективни причини за това неблагоприятно явление.
Ето какво казва тя по тази тема: „Българската армия и изобщо българските въоръжени сили са изправени пред редица предизвикателства. Не само от развиващата се динамична обстановка за сигурност в Европа и в съседните държави, но и като вътрешна осигуреност на българската армия. Икономическото развитие на страната ни, финансовата нестабилност, липсата на бюджет за 2023-та година се отразяват много негативно върху развитието на способностите на българската армия. Както всеки един българин изстрадва тези кризи, така и българският военен ги изстрадва по своему."
Митева споделя: "По-характерното в случая е, че България, която до момента се е движила в пакет, имам предвид до 2020-та, 2021-ва година, се е движила в пакет със съседните си държави, като Румъния, Гърция – то в последните две години България, по индекса на човешкото развитие, изостава от тази група от държави. Именно това е тревожният нюанс, който се задълбочава и той е валиден не само за сектор „Отбрана”, той е валиден и за цялото българско общество. Ние като държава обедняваме, българите обедняват и това се отразява и на сектор „Отбрана”. Тревожна е тенденцията, опитваме се да компенсираме с осъвременяване на повечето от нашите компенсационни механизми за привличане на млади българи към военната професия. Надявам се да успеем и през 2023-та година с така обявените нови конкурси в различните видове въоръжени сили, да набавим необходимия ни брой военнослужещи, за да попълним недостига в нашите редици.“
Полковник Митева има и позиция по отношение на проблема с нелегалната миграция.
Тя казва: „Това е процес – повече от няколко години се наблюдава. Въоръжените сили се включваха в най-критичните моменти на този процес. За съжаление той изисква и значителни усилия от страна на НС с цел промяна на нормативната уредба, за да се пресекат така лесно получаваните средства от този трафик на хора. Ние трябва да имаме проактивна политика с нашите партньори от ЕС, за да можем да реализираме така добре – този акцент да не е само върху България, а да имаме общ европейски подход за външната граница на Европа.“
Тя смята, че българската авиация ще придобие едни съвременни способности, които биха я наредили рамо до рамо до своите партньори от Атлантическия съюз.
Запитана за сделката за изтребителите F-16 Block 70 и дали тя е изгодна ли е тя за страната ни, Митева кава: „Аз съм кадър на ВВС, гордея се, че съм такава и вярвам, че специалистите, нашите, тези, които разбират и са предложили на политическото ръководство и на НС да се сключи такъв тип сделка, аз им вярвам на тях. Доверявайки се на тези хора, които разбират от авиационни платформи, мисля че са взели правилния избор. Мисля, че всичко се развива съобразено с придобиването на новата техника и вярвам, че и инфраструктурните ни затруднения към момента ще бъдат решени с бързи темпове именно, когато има политическа воля и военната експертиза прави всичко възможно това да се случи в сроковете така щото тази техника да бъде приета съгласно изискванията и.“
Полковник Невяна Митева е сред учредителите на Сдружението на жените военнослужещи, където се занимава с въпросите на равнопоставеността.
„В организацията членуват и мъже и жени, тъй като въпросите на равнопоставеността засягат всички, не само строгата военна йерархия, а и чисто човешките взаимоотношения във въоръжените сили. Ние се надяваме, че ще имаме един социален диалог с ръководството на МО и политическото и висшето военно, за да му представяме проблемите на хората в отбраната“, споделя тя.
На въпроса къде е по-трудно да оцелее една жена – на политическия или на военния фронт, Митева казва: „ Много са различни нещата. Във войнската система, изобщо във военната система, въпросите са много ясни, точни, разписани – как се спазват уставите, как си взаимодействаш по вертикала и по хоризонтала с твоите колеги, така че тази яснота ти дава чувство за сигурност. Докато в политиката да те нагрубят е нещо нормално. Точно това може би трудно бих възприела. Политиката не бива да се изражда, трябва да се запазват едни добри, човешки взаимоотношения, културни дори бих ги нарекла. Да не падаме на ниско ниво, защото хората ни гледат и си правят изводи, че след като в НС има такива отношения, то какво остава в семейството."
Запитана дали може да се очаква връщането й в политиката, тя отговаря: “Аз съм благодарна на Господ, че ми дава всеки ден възможност да се събудя и да живея деня си, вярвам, с нещо, което да дам на хората около мен. И ако ми е дадено или аз проявя тази активност да продължавам да искам да давам на хората – нищо не би ми попречило да намеря подходящата форма да го правя. А дали ще е в политиката или някъде другаде, дали ще е в неправителствения сектор, мисля, че има с какво да допринеса и ще окуража всеки един от българите, който иска да дава на българското общество, а не да взема от него."
На въпроса в каква България иска да живее, полковник Митева споделя: „България като член на голямото европейско семейство. Аз се гордея, че съм българка, но се гордея и, че съм европейка. В такава България искам да живея. Искам моите деца и внуци да продължават да допринасят за развитието на България и на Европа."
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.