Тя беше насочена към онези, които не искаха да дойдат на среща, каза премиерът
Фермерите подписаха меморандум с правителството, в който са записани исканията им, след като падна забраната за украински внос. Той влиза в сила още от днес.
"Използвам случая в този момент, когато приключи протеста, когато е подписан меморандума, да се извиня на всички хора, които работят в земеделския сектор, в аграрния сектор, животновъдите, затова, че ги обидих, използвайки думата „терористи. Думата беше насочена към хората, които отказаха да дойдат на отправената от мен покана, на която щяхме да обсъждаме тези точки в същия дух, в който го свършихме днес", каза Денков.
„Имаме подписано споразумение. Както се шегувахме - след един фалстарт финиширахме успешно. След конструктивни преговори, които проведохме няма победени, няма отстъпили. Всички спечелихме. В момента потушихме напрежението, което вълнува хората, но има много проблеми, които ще продължим заедно”, заяви Денков.
„Искам да благодаря на участниците в преговорите за конструктивния диалог и всичко, което предложиха земеделците. Искрено се надявам, че ще продължим да работим заедно за да създадем среда, която ще доведе до по-добри възможности”, посочи Кирил Вътев, министър на земеделието.
„Искам да благодаря от името на Инициативния комитет. Двата дни бяха изключително натоварващи и интензивни, в крайна сметка важно е да се стигне да консенсус”, каза Илия Проданов.
На брифингът беше пояснено, че има нова точка в споразумението – Министерство на земеделието ще започне да изготвя комплекс от мерки, политики, които да бъдат в дългосрочен аспект.
„Днес се подписа много важен фундаментален документ между земеделската общност на България и правителството, за което благодарим”, заявиха от Инициативния комитет.
Земеделците прекратяват протестите, приемат меморандума
Около обяд тежката техника започна да се изтегля от периферията на София. „Повече работа тук днес нямаме. Всички колеги с трактори могат да се приберат по къщите си и утре да се върнат на полето“, каза председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов преди да тръгне към Министерски съвет.
"Това, което е важно, е че имаме конкретни решения. Те са със срокове, дадени са в писмен вид. Така че всеки може да провери след това да ги спазваме. Земеделските производители изразиха след подписването на споразумението своето удовлетворение от процеса. Това, което оттук нататък очакваме, е разговорите да протичат по този начин и да няма нужда от вдигане на напрежението". Това заяви по-късно премиерът Николай Денков пред журналисти.
По думите на премиера е важно, че всички точки от споразумението с българските производители съвпадат с договореното между ЕС и Украйна. „ В това отношение за мен няма особен проблем, тъй като конкретните искания могат да бъдат прехвърлени към платформата, която създават ЕК и Украйна. Именно затова беше важно да седнем на една маса, за да мога да кажа какво е постижимо и те да обяснят какво е важно за тях. И така да намерим реалистично решение. По отношение на зърнените култури и слънчогледа в частност – има правила, които позволяват до два месеца да няма внос, след което се преминава на лицензионен режим. При него Украйна ще издава лицензи за експорт към България на съответните култури. По отношение на останалите продукти, каквито са млякото и меда, това, което позволява механизмът е Украйна и България да обсъдят двустранно къде има проблеми. С украинския премиер Денис Шмигал, с когото вече разговаряхме 3-4 пъти – той е съгласен, че не трябва да се създава затруднение за нашия пазар от излишък на украински стоки”, подчерта Денков.