Зелените площи изискват редовни грижи, което налага и по-честото използване на косачката

През топлите летни месеци прекарваме по-често времето си навън в двора или в градината. Зелените площи обаче изискват редовни грижи, което налага и по-честото използване на косачката. За да запазим функционалността на косачката за трева максимално, е необходимо да полагаме и правилна грижа.

Видове косачки за трева

Преди да преминем към съветите за експлоатация, нека първо да разгледаме какво отличава различните видове косачки.

Мощността на модела зависи от площта, за която ще се използва, и варира от 300 W (подходящи за по-малки площи) до 2000 W (подходящи за по-големи площи). Захранването може да бъде чрез бензин, акумулатор или мрежово.

По отношение на задвижването също може да попаднете на различни предлагани модели. При класическите вие навигирате напълно работата през цялото време. По-новите технологии обаче предлагат и варианти като косачка-робот или трактор, при които машините работят почти или изцяло самостоятелно. Не на последно място моделите се разделят на такива, които косят по-ниска трева, или такива, които са подходящи за по-висока растителност.

Снимка: iStock

5 лесни съвета как да поддържате своята косачка за трева

Всеки един уред, който използваме в дома и в ежедневието си, изисква от нас да го поддържаме правилно. Това важи и за косачката за трева, като можете да разгледате какви са конкретните препоръки на производителя на вашия модел. С правилните грижи тя ще запази максимално характеристиките си и свойствата си на работа, а така ще се удължи и експлоатационният ѝ период.

1. Редовна профилактика и смяна на консумативите – независимо дали става въпрос за въздушен филтър, маслен филтър или друг консуматив, уверявайте се, се грижите за частите на вашата косачка. Различните модели имат различни нужди и честота на профилактика, затова се запознайте подробно с конкретните изисквания от производителя.

2. Поддръжка на режещите части – режещите елементи са ключови за качествената работа на вашата косачка. Затова следете за доброто им състояние и взимайте навременни мерки. Те могат да бъдат заточвани като профилактика, ако състоянието им го позволява, т.е. ако е запазено сравнително добро. Ако пък състоянието им е крайно влошено, при някои модели може да се предприеме изцяло смяна с нови. И в двата случая – следете този компонент, тъй като той е един от най-основните за ефективността при косене.

3. Почистване след употреба – за да предотвратите по-бързо износване, не пропускайте да почиствате косачката след използване. Не се препоръчва тревни остатъци да остават по уреда непочистени за дълъг период от време.

Снимка: iStock

4. Съобразяване на условията при косене – съобразявайте атмосферните условия, когато използвате своята косачка. Избягвайте косене рано сутрин, когато може да има следи от роса, или след като е валяло. Капчиците вода може да проникнат в двигателя на уреда и да го повредят. Това важи особено за електрическите косачки, при които може да се получи и късо съединение.

5. Правилно съхранение – винаги прибирайте косачката си добре почистена. Ако използвате бензинова, не забравяйте да източите останалото гориво, когато я прибирате за зимния сезон и няма да я използвате по-дълго време.

Редактор: Станимира Шикова