Дариева каза, че идеята за взаимен контрол в избирателните комисии не работи
Силно преувеличено е външното въздействие върху вътрешнополитическите процеси в България. Динамиката на случващото се отвъд Океана и на българската политическа сцена е различна. Това каза в „Твоят ден“ социологът Елена Дариева.
Политологът Христо Панчугов коментира честността на вота у нас така: „Дори в тези секции, в които има основания за съмнения в начина на броене на бюлетини или попълване на протоколи, всички са се подписали и са признали официално данните. Очевидно имаме бъг в системата, самите партии са съучастници в това, което се случва".
Той посочи, че същественият въпрос е дали имаме план за изход от ситуацията и как политиците могат да върнат доверието в избирателната система и в самите партии. И допълни, че е важно да има стабилно управление, което да направи промяна в практиките, хвърлящи сянка на съмнение в избирателния процес. „Списъците с „мъртвите души“ е елементарно оправдание за каквато и да е възможност на партиите да вдъхновят хората да отидат до урните“, посочи той.
По негови думи ЦИК трябва да спре да бъде политически орган. И допълни, че там не трябва да има хора, изпратени от партии, чиято основната функция е „да бранят нейните интереси“. Дариева допълни, че тази практика се възпроизвежда и в СИК-овете. Панчугов е на мнение, че трябва да бъдат създадени преброителни центрове.
"Възраждане" не може самостоятелно да внесе искане за касиране на вота, никой не е подписал жалбата
Според Дариева постановката за взаимен контрол между отделните партии и събирането на техни представители в секционни комисии, вече не работи. Тя посочи, че трябва да се отвори темата за „демографските промени в обществото, които направиха възможно в малките населени места икономиката да бъде по-важна от демокрацията“. Социологът обясни, че „ставаме свидетели на все по брутални нарушения на изборните практики“, особено при отчитане вота на гласоподаватели.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петрова