Кой и защо го прави

В Еленския Балкан отглеждан най-скъпата порода крави – Вагю.
Марин Маринов е доктор по когнитивни науки, преподавател в университети в Канада, и в България, преди повече от 30 години.

„Докторатът ми е от 1991 г. Аз се занимавах с изкуствен интелект преди 35 години”, разказва Марин Маринов. Сега живее в село Палици, в Еленския Балкан и се занимава с нещо коренно различно.

Проучване: И кравите имат най-добри приятели

„На стари години се занимавам с животновъдство. Назад към природата. Да се върнеш към земята и базисните неща. И другите неща са интересни, но по-важен е контактът с природата и вечните неща на този свят”, казва Марин.

От три години той и неговият екип отглеждат най-скъпата порода говеда в света Вагю.

„За първи път през своя живот опитах такова месо и си казах, че трябва да се занимавам с това. Ние закупихме 19 животни от Германия, но в Германия никога не е имало Вагю. Има пълна забрана за износ на животни, ембриони и семенна течност. Казаха ми, че няма да имам Вагю извън Япония”, разказва Марин.

Обаче по света има от 1967 година. И то благодарение на програма за съхранение на световен генетичен материал в САЩ, който да послужи за възстановяване на света при евентуален ядрен удар. И така този материал излиза, не знайно как от мястото, където е съхраняван.

„И са изнесени 30-ина животни. Имало е още един износ. И на базата на тези два износа и съвременните генни технологии – ембриотрансфери, изкуствено осеменяване, ги имаме”, разказва Марин.

Японски фермери борят жегите през лятото по иновативен начин (ВИДЕО)

Да отглеждаш крави Вагю е цяла наука. За животните се грижат денонощно личен ветеринарен лекар, който разбива митовете, че тези крави пият бира, но и ходят на масаж.

„Нашите Вагюта се масажират с автоматичен масажор – чесало. С бира все още не ги поим. Храним ги само с чиста продукция от Еленския балкана, която произвеждаме. Ето, някой недоволства и иска мляко от майка си”, казва ветеринарният лекар д-р Антон Василев.
„Една такава крава е 15 000 долара в Япония. При нас 10 000 лева”, обяснява Марин.
Фермата в село Палици оглежда Вагю, за да ги развъжда и търгува с тях, а не за месо, което се води най-скъпо и вкусно в света.

„1000 лева е килограмът. Около 500 долара за най-хубавата част – рибай стек. Когато хората разбират, че мраморизирането на телешкото месо добавя вкусови качества, то големите шефове по света започват да работят само с Вагю”, обяснява Марин.

Така, село Палици се озовава на световната карта за крави Вагю.

„Ние сме единствената на Балканският полуостров ферма за Вагю. Член на австралийската развъдна асоциация – най-голямата в света. Участваме в световният бриф-план на самата популация на породата в света. Нашата ферма има и своя развъдна програма, която се контролира от австралийската асоциация”, каза зооинженерът  Деница Генчева.

Продадоха най-скъпата крава в света за над 4 млн. долара

Въпреки имиджа, който създава екипа на Марин Маринов, държавата не ги брои, че съществуват.

„Ние дори не получаваме субсидия за тези животни. Казах ни в България, че нямаме право да имаме Асоциация, защото сме нямали животни”, казва Марин.

Едва в началото на този бизнес и въпреки трудностите докторът по когнитивни науки и изкуствен интелект, смята да доразвие тази животновъдна ферма, като най-съвременната на Балканите.