Как алгоритмите се възползват от незнание и съпричастност

Виждали ли сте публикации, които ви карат да напишете „Честито“ или „Амин“? Оказва се, че често зад тях не стоят истински хора, а изкуствен интелект. Как алгоритмите експлоатират нашите емоции и по какъв начин се възползват от тях, провери Юлиян Стоянов.

Схемата на пръв поглед изглежда безобидна. Няма да се опитат да ви откраднат парите или да ви откраднат имотите, но ще се възползват от вашата съпричастност. Всички виждаме как Фейсбук е залят с информация, генерирана от ИИ и именно по този начин алгоритъмът се възползва от нашата емпатия. След това страници, които са уж за православни молитви, в последствие могат да се използват за политическа пропаганда.

Виждали ли сте тези шест сестри, които са навършили 100 години и чакат вашите поздравления? А тези самотни баба и дядо, които живеят на село и едно “здравей” в коментарите ще им стопли душата? Общото между тях е, че не съществуват. Това не са реални хора, а изображения генерирани с изкуствен интелект.

Все повече мъже започват връзка с изкуствен интелект и проявяват насилие към него

Мими Шишкова, политически ТикТокър: “Замисълът е повишаването на заинтересоваността на потребителите, тъй като алгоритмите виждат потребителя с какъв тип съдържание се интегрира. Къде се задържа погледът му. И това се регистрира от мобилните приложения, които използваме.

Мими Шишкова споделя, че тази тенденция съществува от няколко месеца. Събират стотици, понякога хиляди харесвания и коментари.

“Тази кукичка с изкуственото съдържание, което кара хората да реагират, защото не го разпознават като изкуствено, първо показва огромната информационна уязвимост на българското общество. Медийната грамотност в България е на изключително ниско ниво”, каза тя.

Любомир Тулев, киберексперт: “Онова, което беше популярно преди години - напиши “Амин”, ако харесваш Исус Христос или ако не искаш Фейсбук профилът ти да не бъде изтрит, сподели това.

Така разбираме, че модераторите на страницата “Православно семейство” например са от страни като Финландия и Малайзия. Нищо не пише за България.

Всеки потребител може да провери хронологията на една страница. Една се е казвала “България”, след време е прекръстена на "Сервиз за GSM". Сега отново се ползва за патриотично съдържание генерирано с ИИ. А за да разграничим истинското от компютърния код, просто трябва да се вгледаме.

Или понякога е нещо абсурдно. Като самотен дядо, който празнува своя 1887-и рожден ден. Или Кание Уест, който бойкотира супермаркетите и си купува зелка директно от производителя.

Мими Шишкова: “Ако нещо изглежда прекалено впечатляващо и стъписващо, за да е истина, то не е истина, а е създадено с ИИ.