Мнения по темата сблъскаха Владина Цекова и Явор Гечев

Има ли нужда от по-строги наказания и превенция на насилието над животни? Темата в „Твоят ден” по NOVA NEWS коментираха защитникът на правата на животните Явор Гечев и журналистът Владина Цекова. Няколкото случая с жестоки посегателства над кучета предизвикаха мащабни протести и отекнаха в обществото. Оказа се, че санкциите за престъпления към животни са пренебрежително малки и се появи необходимост от законодателни промени. 

По думите на Гечев ще има промени в Наказателния кодекс, с които се предвижда завишаване на санкциите за насилие над животни. Има предложение на Министерството на правосъдието, което смята той, че е доста балансирано и в разработването му са участвали сериозни експерти. Освен това има и предложение на няколко парламентарно представени партии в това Народно събрание за промени в закона. Той направи прогноза, че до края на този месец или най-късно до средата на май ще има законодателни промени на първо четене.

Той изтъкна факта, че тези законодателни проблеми решават проблема "частично". "Основният проблем при превенцията са действията на правоприлагащите органи. Хората, подаващи сигнали за насилие над животни, казват, че когато се обадят на 112 или в полицията, не виждат голяма мотивация за разрешаването на подобен случай и много често разследванията се бавят или работата по тях не е качествена и завършва без резултат. От това страда правоприлагането в България по тази конкретна линия", подчерта Гечев. 

Ветеринари се борят за живота на блъснато куче. Прокуратурата няма данни то да е умишлено наранено

Цекова коментира въпроса достигна ли обществото ни онзи праг на търпимост, на фона на протестите в защита на животните, които бяха организирани в редица градове на страната. По думите ѝ протестът върши работата, но оттам нататък трябва да има хора, които да чуят, да видят за какво става въпрос и да имат воля да свършат някаква работа. 

Гечев обясни какви са глобите и наказанията в сегашните закони. Той изтъкна факта, че в случая опираме най-вече до това как и защо не работи системата за прилагането на това законодателство у нас.

По думите му насилието на животни е квалифицирано като престъпление през 2011 година. Този текст в НК еволюира през годините. В началото дори първите промени квалифицират като престъпление само боевете с животни. След това в законодателството влиза и общото насилие над животни, т.е. противозаконното умъртвяване или причиняване на тежка или трайна повреда на животното.

Санкциите в началото били по-скоро ниски. През 2023 година са увеличени така, че да се избегне възможността за налагане само на административна санкция, т.е. глоба, каквато съществува дотогава. А сега предстои да бъдат повишени и още. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

Редактор: Станимира Шикова