Вероника Димитрова разказва три случая

Какво се случва с разследванията на: измами с обещания за ремонти на покриви; телефонни обаждания, които рекламират събития и подаръци, но вместо това пострадалите се оказват с кредити и как човек може да се окаже длъжник за милиони без да предполага. Разказва Вероника Димитрова разказва в рубриката „По следите”.

"КЪЩАТА ЩЕ БЪДЕ ЗАПАЛЕНА И ТИ ЩЕ ИЗГОРИШ": Строители мамят клиенти с десетки хиляди левове

► През 2024 година четирима майстори бяха задържани заради измами с обещания за ремонти на покриви.  Делото влезе в съда, а през май 2025 г. е и първото съдебно заседание. Арестуваните са обвинени за сумата от 120 000 лева, 13 пострадали са разпитани, 40 свидетели са дали показания. Измами с обещания за ремонти на покриви. Строители завличат клиенти с десетки хиляди левове.

До този момент обаче се стига след разследване.

Коприна Григорова от Варна и съпругът ѝ сключват договор за ремонт с фирмата „Жеков строй ЕООД” е управлявана от Георги Жеков от Игнатиево. Той е разследван за измами, а срещу баща му Кирил са заведени преписки в Районната прокуратура във Варна, като има и присъда за измами, наложена от Специализиран съд. Срещу бащата и сина Жекови тече и друго дело – за измамни схеми с покриви, то се гледа в Районния съд в Пловдив.

Коприна и съпругът и обаче не знаят това.

Те сключват договор за близо 20 000 лв. , но след това майсторите махат всички керемиди и оставят къщата без покрив. Сумата за ремонта нараства, семейството няма как да се откаже, затова тегли заем от 12 000 лева. Така общата сума, която са дали, е близо 33 000 без покривът да е направен.

Жекови завличат и семейство от село Генерал Кантарджиево със сумата от 42 000 лв. Татяна Янчева и синовете ѝ разказват, че майсторите са ги заплашвали и изнудвали, след като свалят покрива.

През май миналата година Георги Жеков, Кирил Жеков, Митко Станев и Димитър Димитров от Игнатиево бяха задържани. Димитров е пуснат под парична гаранция, другите са с мярка „задържане под стража”. Те са обвинени за участие в организирана престъпна група, изнудване и измами.

Делото е внесено в съда в средата на януари.

А пострадалите се надяват на справедлива присъда.

Вместо безплатен преглед: Хора със здравословни проблеми се оказаха със скъпоплатени „подаръци”

► Следващият случай е с телефонни обаждания, които изкушават с безплатни прегледи и лечение на болки в гърба и кръста. Пострадалите са пенсионери от цялата страна. Вместо обещаното обаче, те се сдобиват със стоков кредит за 7000 лв. Всички потърпевши са били на презентация, организирана от софийска фирма, на която обаче не се правят прегледи, а и обещаните подаръци се оказват скъпи – 5000 лв. след намалението.

Така без да предполагат, докато подписвали документ, с който смятали, че се затвърждава получаването на подаръците, хората се оказват със сключен договор с банката – стоков кредит.

По-късно от фирмата, отпуснала кредита, съдействат да бъдат анулирани договорите на хората, потърсили екипа на NOVA.

„По следите": Как човек може да стане длъжник за милиони, без да подозира?

► Третата история е Виден Виденов от видинското село Новоселци. Казва, че е социално слаб, но по документи е управител на няколко фирми, сред които е „Пропърти Асистънс Къпнъни”. Той казва, че няма представа с какво се занимава въпросната фирма.

През 2023 година обаче Виденов сключва от името на фирмата договор с „Блилянт Инвест Пропърти” ООД. Според него мъжът е трябвало да построи хале за близо 9 милиона лв., като според документа – работата е възложена от съдружника в „Блилянт Инвест Пропърти” Силвия Гагова. Тя обаче твърди, че не познава мъжа и че подписът ѝ е фалшифициран.

Виденов не построява халето, тъй като по документи Гагова е прекратила договора си с него.

Отново по документи мъжът започва да я съди за неустойка в размер на 20% от общата договорена цена. Завел и иск в частен арбитражен съд.

През януари 2024 г. Софийски арбитражен съд при сдружение”Международна асоциация за правосъдие и арбитраж” осъжда „Блилянт Инвест Пропърти” да заплати на Виденов сумата от близо 2 млн. лева и да поеме разноските по делото за около 54 000 лв.

Арбитърът по делото – софийският адвокат Георги Спасов, който е осъдил фирма „Блилянт Инвест Пропърти”, не знаел, че мъжът е социално слаб.

След разпита в полицията Спасов пуска молба до Софийски градски съд да не се издава изпълнителен лист в полза на Виденов.

Върховният касационен съд отменя арбитражното решение.

Повече гледайте във видеото.