Снимка: Getty images
Това съобщиха от Ватикана
На 88-годишна възраст почина главата на Римокатолическата църква папа Франциск, съобщиха от Ватикана във видеообръщение. Припомняме, че Светият отец беше изписан на 23 март след едномесечен престой в болница заради пневмония. Той се лекува повече от месец, след като беше хоспитализиран с тежка дихателна инфекция.
"Скъпи братя и сестри, с дълбоко прискърбие трябва да съобщя, че Светият отец Франциск почина. В 7:35 ч. тази сутрин (8:35 ч. българско време) епископът на Рим Франциск се пренесе в лоното на Отца", заяви кардинал Кевин Фаръл по телевизионния канал на Ватикана..
Папа Франциск може да диша за кратко без помощ
Europe mourns the passing of His Holiness Pope Francis.
— Roberta Metsola (@EP_President) April 21, 2025
His contagious smile captured millions of people’s hearts across the globe.
‘The People’s Pope’ will be remembered for his love for life, hope for peace, compassion for equality & social justice.
May he rest in peace 🇪🇺🇻🇦 pic.twitter.com/LsqYREynVP
Франциск, който е папа от март 2013 г., претърпя няколко респираторни кризи в болницата, които породиха реални опасения за живота му. През последните седмици обаче се твърдеше, че състоянието му се подобрява.
Тревога във Ватикана: Какво следва предвид влошеното здраве на папата
Вчера папата не присъства на Великденската литургия във Ватикана и остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи. След края на службата обаче Франциск се появи на площад „Свети Петър“ в открит папамобил. В речта, която бе прочетена от негов помощник, папата отново повтори призива си за незабавно прекратяване на огъня в Газа.
Тялото на Франциск ще бъде погребано в базиликата „Свети Петър“ по време на официалния период на траур, а след това - за разлика от предшествениците му - той ще бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в римския квартал „Ескилино“.
Pope Francis died on Easter Monday, April 21, 2025, at the age of 88 at his residence in the Vatican's Casa Santa Marta. pic.twitter.com/jUIkbplVi2
— Vatican News (@VaticanNews) April 21, 2025
Как кардинал Хорхе Марио Берголио стана папа Франциск?
13 март 2013 г. Димът от комина на Сикстинската капела е бял. Конклавът е избрал новия папа. След трусовете и скандалите в Католическата църква и само месец след изненадващата оставка на Бенедикт XVI, аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио е обявен за наместник на Свети Петър на земята.
В чест на монаха светец Свети Франциск от Асизи, Хорхе Берголио избира да носи неговото име. Така за първи път в историята папата се казва Франциск и е от южното полукълбо. Пред близо 200 хиляди поклонници той прави нещо необичайно – вместо да отправи молитва, папа Франциск казва на събралото се множество да се моли за него. „Благодаря за топлото посрещане и за вашите молитви. Сега бих искал да дам благословията си, но първо ви моля за една услуга – преди епископът да благослови своя народ, помолете се за мен. Нека мълчаливо отправим тази молитва – вашата молитва над мен”, призова тогава папата.
Папа Франциск се появи без традиционното си облекло в базиликата „Свети Петър“ (ВИДЕО)
Oт 1200 години насам католическият свят винаги е бил воден от европейци. Още през 2005 година, след смъртта на римския папа Йоан Павел II, кардинал Берголио е бил смятан от мнозина за кандидата, който има най-големи шансове да заеме папския престол. Въпреки това кардинал Йозеф Ратцингер, приел името Бенедикт XVI става глава на близо 1,2 милиарда католици по света. Двамата остават в добри отношения не само след неочакваната абдикация, но и чак до смъртта на Бенедикт XVI.
Видео: "Ройтерс"
При встъпването му в длъжност, Рим гледа на 76-годишния тогава папа Франциск като на новак, но в Буенос Айрес кардинал Берголио от десетилетия носи репутация на добър и набожен човек, показващ неочаквана социална справедливост. Винаги водел изключително обикновен живот – в малка квартира, която по никакъв начин не напомняла за архиепископския дворец, отказва официалната лимузина с шофьор, които църквата му предлага, а се вози с градския транспорт и си готви сам. Преди да стане свещеник сменя няколко поприща, като му се налага да работи дори като охрана в нощен клуб и като чистач. Едва 21-годишен губи част от белия си дроб заради тежки здравословни проблеми. Година по-късно се присъединява към Ордена на йезуитите, където, по думите му, се учи на абсолютна дисциплина.
Живелият през XII-XIII век италиански монах свети Франциск е известен със солидарността си към бедните, любовта към животните и с опита си за диалог с мюсюлманите. Така и бившият кардинал на Буенос Айрес успява бързо да спечели сърцата на вярващите със смирението и загрижеността си към обикновените хора. Неофициалният стил и прост език, с които се обръща към хората, са в рязък контраст със сложността на литургията.
Само в първата година от своя понтификат, папа Франциск взима десетки изненадващи решения, нетипични за предшествениците му. Той прави промени с изискването църквата да се съсредоточи върху обслужването на бедните и нуждаещите се. Франциск стана първия в историята папа, който публично е изразявал подкрепа към хомосексуалистите, изми краката на мюсюлмански затворници и замени изцяло златния „Пръстен на рибаря“ – най-ключовият символ на католическата власт.
ВСИЧКО ЗА КОНЧИНАТА НА ПАПАТА И КАКВО СЛЕДВА ЗА ВАТИКАНА ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни