Снимка: iStock
От Асоциацията на млекопреработвателите в България призовават за засилен контрол над водното съдържание в храните
Комисията за защита на конкуренцията наложи санкции за нарушения при продажбата на млечни продукти на две млекопреработващи предприятия заради наличие на краве мляко в овче сирене. Глобата е в общ размер на близо 1,1 млн. лева.
От глобените дружества казват, че извършват постоянни тестове и грешката е изолиран случай.
Проверки на БАБХ и НАП за необосновано високите цени на млечните продукти
Според антимонополния орган двете компании са нарушили чл. 31 от Закона за защита на конкуренцията, който забранява "въвеждане в заблуждение относно съществени свойства на стоките или услугите". Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.
Според председателя на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров размерът на санкцията е сериозен както заради големия процент на привнесено мляко, така и заради значителния оборот на фирмите.
"Овчите са под 2% от общата консумация на млечни продукти. КЗК трябва да се самосезира по по-масовите случаи, които водят до нелоялна конкуренция. Едно е да произвеждаш сирене с 50% водно съдържание, друго е то да е над 80%. Това е силна заблуда на потребителя. Когато в определено преприятие работят само на една линия, но се произвеждат различни видове млека, тогава има риск от смесване. Когато има 7% миксиране на два вида млека, възможно е е да се допусне грешка, а да не е целенасочено. Разбира се, не всички са добросъвестни, но понякога се допускат и неволни грешки. БАБХ не трябва да отваря вратички и после да се чудим защо се случват такива казуси", коментира той.
Липсата на животни и недостигът на мляко оскъпяват българското сирене
Производството е образувано след предварително проучване на КЗК по повод онлайн публикации от 2023 г. В тях се посочва, че проверка е установила, че "едно от пет овчи сирена е направено само от овче мляко, а останалите са смес - овче с краве мляко".
Изпълнителният директор на асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов обясни, че КЗК трябва да бъде по-често сезирана за нарушения в млечните продукти.
"Според закона Комисията има право да санкционира дружества с до 10% от оборота. Глобата е адекватна спрямо икономическия интерес и може да свърши работа. Тогава вече ще остане въпросът защо КЗК не хваща повече нарушители. Производоството в конкретния случай е започнало през 2023 г. и е вървяло по реда си във времето. Не вярвам целенасочено да е приключено точно сега", отбеляза той.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни