Пътят му започва с продажба на собствено изработени икони на базара пред катедралата „Александър Невски“

Илиян Рачов е типичен пример за успял извън пределите на страната българин. Той е творец, чийто икони и фрески украсяват галерии и храмове по цял свят, отличаващи се с уникално преоткриване на древни техники и неповторим стил.

Илиян Рачов разказа за пътя му до Ватикана, 10-годишната си работа за „Версаче“ и защо толкова му липсват българските кебапчета в Италия, където живее от почти 30 години.

От години Илиян Рачов живее в града на мечтите си - Рим.

Синът на великия Салвадор Дали – за приказките, които ти пречат да заспиш и изкуството на свободата (ВИДЕО)

Младият творец започва да гради кариерата си през 1988 година, когато е само на 18 години. В настоящия момент вече има зад гърба си множество изложби по целия свят – негови икони и платна са изложени не само в много български църкви и манастири, но и в галерии и храмове в Ню Йорк, Хамбург, Париж, Мадрид, дори в музея на Ватикана.

Пътят му започва с продажба на собствено изработени икони на базара пред катедралата „Александър Невски“. Неговите копия на средновековни православни икони и фрески са уникални, защото се отличават с преоткриване на древни техники на позлатяване и гравиране. Това го прави много популярен в България и извън нея и скоро му печели много последователи и ценители. Скоро става известно почти по цял свят , че в малка България има творец, променил изцяло традиционното изобразяване на икони. Модерните цветове, красивите и одухотворени лица на неговите икони на Дева Мария и други християнски светии, са ненадминати като творби.

През 1997 г. получава наградата "Златен феномен на България" за приноса си към българското фигурално изкуство.

Редактор: Цветина Петкова