Това е първото посещение на Вучич в Украйна за 12-те години, откакто е на власт

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че днес на срещата на върха Украйна – Югоизточна Европа в Одеса е говорил за все по-силната необходимост от засилване на диалога и бързо постигане на мир като предпоставка за разрешаване на всички останали отворени въпроси, предадоха ТАНЮГ и БТА. Това е първото посещение на Вучич в Украйна за 12-те години, откакто е на власт.

Подчертах, че светът е в исторически повратен момент и само от нас зависи какво бъдеще ще създадем за идните поколения. Силно се застъпих гласът на дипломацията да се чува възможно най-силно, за да можем да се разбираме по-добре“, написа Вучич в Instagram.

На срещата на върха Вучич, който преди това се е срещал със Зеленски поне три пъти, заяви, че Сърбия може да помогне на Киев във възстановяването на разкъсваните от войната региони на Украйна.

Среща Желязков - Зеленски: България има готовност да участва в следвоенното възстановяване на Украйна

Бих искал да получа вашата подкрепа, да изберем един или два града или някакъв по-малък регион, който можем да възстановим, и мисля, че това би било нещо много видимо за народа на Украйна“, подчерта Вучич в обръщението си към първата сесия на срещата на върха.

Той добави, че Азербайджан вече е направил нещо подобно в Украйна и това би било много важно, когато става въпрос за хуманитарна помощ и всички други въпроси, които, както той подчерта, включват и политическа подкрепа за териториалната цялост на Украйна.

Въпреки че Белград отказа да се присъедини към западните санкции срещу Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, Вучич осъди политиката на Москва и изрази подкрепа за териториалната цялост на Украйна, припомня "Ройтерс". Белград признава Украйна в нейната цялост, включително териториите, завзети от Русия от 2014 г. насам, а Киев отказа да признае независимостта на Косово, бившата южна провинция на Сърбия, предимно с албанско население.

Това, което мога да кажа от името на моята страна, е, че Сърбия ще продължи твърдо да се придържа към Хартата на ООН и международното публично право, което включва защитата на териториалната цялост на държавите, признати в рамките на Организацията на обединените нации, като най-важен принцип. Винаги сме се застъпвали за това и, както казах, ще бъдем твърди в тази позиция и мисля, че по някакъв начин това може да бъде полезно и за Украйна“, подчерта Вучич, цитиран от телевизия РТВ.

Той каза, че за него е чест и привилегия да бъде днес в Одеса и благодари за изключителното гостоприемство, като подчерта, че би искал да повдигне някои други въпроси по различен начин, не във връзка с това дали ще има прекратяване на огъня, защото „това зависи от украинския народ“, а във връзка с нещо, с което Сърбия би могла да помогне. Той подчерта, че Украйна винаги може да разчита на това.

Напълно сме готови да ви изслушаме и чуем и да видим как можем да ви окажем помощ и подкрепа. Още веднъж ви благодаря, че ни приехте и се надявам, че поне можем да допринесем с нещо за украинския народ без някакви големи лозунги и нещо подобно. Мисля, че вашият народ наистина го заслужава“, каза Вучич, цитиран от РТВ.

На срещата на върха в Одеса, чийто домакин беше украинският президент Володимир Зеленски, присъстваха високопоставени политици от 12 държави от Югоизточна Европа, сред които българският премиер Росен Желязков, президентите на Румъния – Никушор Дан, на Черна гора – Яков Милатович, на Молдова – Мая Санду, както и премиерите на Гърция – Кириакос Мицотакис, на Хърватия – Андрей Пленкович, предаде "Ройтерс". Присъстваха също вицепремиерът и министър на външните работи и европейските въпроси на Словения Таня Файон, първият вицепремиер и министър на околната среда и пространственото планиране на Република Северна Македония Изет Меджити и председателят на парламента на Република Албания Елиса Спиропали.

"Ройтерс" припомни оше, че според класифициран документ на Пентагона, изтекъл онлайн, през 2023 г. Сърбия се е съгласила да доставя оръжие на Киев, въпреки декларирания от страната военен неутралитет. Москва критикува Белград няколко пъти по въпроса. Сърбия отрече някога да е доставяла оръжие на Украйна, но заяви, че е продавала на други купувачи по целия свят.

 

Редактор: Ина Григорова
Източник: Цветозар Цаков, БТА