Документалният филм показва таланта на арабски преселници у нас

Мистиката на Ориента пристига в България. Всичко, което не знаем за екзотичния свят се разкрива пред нас на един универсален език, преведен от Катерина Борисова, продуцент и режисьор на лентата „Духът на Шехерезада“. Повече за документалния филм, който ни запознава с арабски артисти, които подаряват изкуството на страната ни, разказват в студиото на "Социална мрежа" по NOVANEWS режисьорката и красивата актриса Манал Ел-Фейтури, която въплъщава представата на повечето зрители за арабската красота.

Повечето познават Шехерезада от "Приказките  за 1001 нощ", но около нея има много други легенди. Във филма тя е събирателен образ на жената от Ориента – универсален разказвач и събирач на истории. В ролята на емблематичната разказвачка влиза актрисата Манал Ел-Фейтури,британка с либийски корени, която също избира да живее в България. 

„Аз израснах във Великобритания, в модерния свят и арабските ми корени и арабската култура не са напълно част от същността ми. Баща ми е либиец и филма ми помогна да се върна назад към гените ми и да опозная културата по-добре. Снимахме в Тунис и ми беше доста трудно, тъй като това е бедна и страдаща страна. Голяма част от хората дори не могат да се нахранят добре“, разказва в студиото на "Социална мрежа" Манал Ел-Фейтури.

„Познаваме се добре преди снимането на лентата, но това, което ни събра бяха ориенталските танци. С голяма амбиция Манал бе създала  агенция за таланти в страната ни и се занимаваше с това да дава гласност на различни артисти и техните творчески проекти. Събра ни интереса към изкуството, но сигурно някъде далеч назад имам арабски корени, към които съм силно привлечена. Дълбоко заложено е някъде в мен и не случайно направих школа за танци. Проектът по документалният филм отне около година. Благодарение на фонд „Култура“ успяхме да съберем и финансиране. Снимахме в две държави, не само в България. Кадрите на пустинята, с които откриваме и завършваме филма са от Сахара в Тунис. Сложен проект, с който исках да покажа, че има много неоткрити таланти от другите етноси, които живеят в България. В случая показахме арабския етнос, които нямат публичност и поле за изява особено в сферата на изкуството. Искаше ми се да срещнем двете култури“, допълва режисьорката на лентата.

„Има дълбоко неразбиране на религията, културата и политиката. Разделени са и едновременно с това всички сме еднакви, тъй като сме човешки същества“, пояснява актрисата.

„Посланието на филма е, че изкуството ни свързва, обединява хората и сваля предразсъдъците. Изкуството докосва директно душата, а музиката говори на универсален език. Трима от артистите, които показваме във филма са музиканти. Изкуството, което ние възприемаме за нормално у нас, в Тунис се счита за революция. Голяма част от тези талантливи хора бягат от войната у нас и успяват да вкусят духа на свободата чрез изкуството“, категорична е Екатерина Борисова.

„За съжаление след войната в Украйна, украинците ще се окажат в същото положение, когато поискат да се върнат в страната си, а тя ще е унищожена. Не мисля, че някой по желание иска да напусне собствената си страна“, допълва Манал Ел-Фейтури. „Във филма участват още две танцьорки на ориенталски танци, но също така и една българка женена за арабин. Тя е социален работник, благодарение на която у нас идват такива артисти и чрез нея успяваме да покажем и представим и друга гледна точка.“

Редактор: Райна Аврамова