Смяната на оригиналните имуностимулиращи лекарства може да се окаже опасна за здравето и...
Българите, на които им е направена трансплантация у нас са не повече от 500 души. За тези хора е много важно след присаждането на чуждия орган цял живот да пият така наречените имуносупресори, които потискат имунната система, за да не отхвърли тя чуждия орган.
Според Асоциацията на бъбречно-трансплантираните е много важно те да пият оригинални лекарства, а не появилите се напоследък генерични. Според пациентските организации от началото на декември тази година Министерството на здравеопазването се готви да впише в позитивната листа на лекарствата тези така наречени генерични продукти и така от оригинални медикаменти трансплантираните ще бъдат принудени да преминат на тях, защото те ще се поемат на 100% от здравната каса.
Ако искат да продължат досегашната си успешна терапия, ще трябва да доплащат немалка сума от порядъка на 200 до 400 лева на месец. В тази връзка организации се обърнаха за помощ в \"На кафе\". В предаването гостуваха хора с трансплантирани органи.
Една от тях е Ани Карадимова, която вече 17 години живее с нов бъбрек, създава семейство и ражда сина си след операцията. В момента синът й Генко е в 7-ми клас, а тя развива собствен бизнес. През цялото това време Ани е ползвала единствено оригинални имуносупресори, които не позволяват тялото й да отхвърли присъдения бъбрек. От 4 години Ани живее под стрес, защото от тогава се говори, че ще й се смени терапията. Винаги досега е ползвала само оригинален имуносупресор. Средно по около 500 лева ще й излиза само едната доза от лекарството, ако трябва да си я заплаща сама.
Другата история е на малкия Мартин Настев, на когото преди две години е присъдено сърце. Започва терапия с неоригинални имуносупресори, заради която организмът му едва не отхвърля присъдения орган. След като сменят терапията му с оригинални имуносупресори, състоянието му се подобрява рязко и той дори започва активно да спортува.
Имуносупресорите имат за цел да постигнат естествената реакция на имунната система срещу чуждия орган и така да предотвратят отхвърлянето му. Според лекарите една от разликите между оригиналния и неоригиналния имуносупресор е в \"медицинската история\", която имат оригиналните медикаменти. За тяхното действие има наблюдения вече близо 20 години, докато генеричните имуносупресори тепърва излизат на пазара и са тествани само върху здрави хора. Практиката кара специалистите да се съмняват в доброто им качество, а в някои страни, като Дания и Испания, дори са забранени.
Позицията на здравното министерство, изпратена до електронната поща на \"На кафе\" е, че \"според настоящото законодателство право да кандидатстват за включване в позитивната листа имат както оригинални, така и генерични продукти, ако са разрешени за употреба, но ако се получат тревожни данни, би могло да се преразгледа действащото законодателство\".
Разберете още за проблема във видеото.