Снимка: БГНЕС
Подобни възпитателни методи се харесват от всяко поколение българи, сочи проучване..
68% от българите одобряват използването на минимално насилие върху децата – шамари и издърпване на ухо. Това показват данните от представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Проучването е направено между 3 и 15 февруари.
Подобни възпитателни методи се харесват от всяко поколение българи, сочи проучването. В същото време обаче колкото по-образовани са възрастните, толкова по-малко са склонни да определят като приемливо раздаването на шамари над децата.
91%подкрепят изискването дете до 8-годишна възраст да не се оставя без надзор, включително и вкъщи. Според 83 % надзор е необходим и за по-големите деца - до 12 години, ако отсъствието на човек до тях създава опасност за физическото, психическото и нравственото им развитие.
85 на сто смятат, че децата трябва да бъдат придружавани на обществени места след 20 часа, ако не са навършили 14 години. 74% от българите са на мнение, че придружител е необходим и за деца между 14 и 18 години, когато излизат след 22 часа.
От една страна, 83 на сто смятат за неприемливо родителите да упражняват силови възпитателни методи, а от друга страна - 65 на сто от същите тези, които не приемат насилието в семейството, одобряват използването на шамар и издърпване на ухо.
Домовете за деца, лишени от родителски грижи, не се ползват с доверие и масовите очаквания са дейността им да бъде свивана, като се дава път на алтернативни възможности като настаняване при роднини, в приемно семейство или осиновяване.
30 на сто биха подали оплакване в дирекция \"Социална подкрепа\", а 25% биха позвънили на телефон 116 и 111, специализиран за деца в риск.