Никой не знае колко са правно невидимите хора в България...

Никой не знае колко са правно невидимите хора в България. Сред тях попада всеки, който трябва да извади или подмени лична карта, но няма адресна регистрация, доказана с акт за собственост на имот или пък договор за ползване на такъв.

 

Румен Христов е типичният пример - от две години единственият му документ за самоличност е поовехтяла карта за ЖП транспорт.

 

„Хваща ме полицията, викам – заповядай. ЕГН-то ми вътре, всичко ми е писано. Казва – какво е това чудо? Значи съм муха без глава, безпартиен. Да, и така се движа. Четири горе-долу", обясни Румен Христов.

 

 „Личната карта за много хора е даденост, но всъщност се оказва в един момент, че без лична карта ти се затварят вратите за ползване на услуги като здравеопазване, образование, правосъдие. Не може да сключваш легален договор за работа, не можеш да пътуваш извън границите на България", твърди Диляна Ангелова, Фондация „Български институт за правни инициативи".

 

„Този човек не идва от небето, не е паднал от никъде, някъде се е родил, някъде е бил регистриран, спокойно може да се регистрира на адреса, на  който е бил регистриран като дете", обясни Цончо Ганев, зам.-кмет район „Младост" - Варна.

 

Освен ако се е родил в незаконна ромска къща.

 

„60% - това са незаконни къщи или там имат някакъв акт само за земя, нямат за строителство и не могат да си изкарат нотариален акт на този етап. С хиляди са такива хора, които нямат нотариални актове и ако трябва да сменят лична карта, значи, че не могат да я подменят", каза Лейля Хюсеин, здравен медиатор.

 

„Примерно, за „Максуда" – там ако живеят 14 000 човека. Според мен 90% от тях остават без документи, особено фрапиращи са случаите за децата", заяви Диляна Ангелова, Фондация „Български институт за правни инициативи".

 

Заради липса на адресна регистрация огромен процент от 14-годишните жители на ромските махали остават без лична карта, което и за малкото учащи сред тях, носи риск от прекъсване на образованието.

 

„Те не спазват закона. На адреси, на който те изобщо не са собственици. На адреси, на които са разположени някакви бараки, коптори незаконни, има регистрирани през годините от 50 до 80, по 14, по 20 човека. Само и само, за да черпят полза от това да са граждани на Варна, се регистрират там, за да могат да получават съответната сума, когато дойдат избори срещу това, че са регистрирани и са гласоподаватели. Трябва да се направи законова промяна и да се въведе правото на дерегистрация, защото това е абсолютно нарушение на закона", подчерта Цончо Ганев.

 

„Този проблем може да се реши единствено на законодателно ниво, но също така вярвам, че точно гражданските организации, общините и местната власт могат да дадат добрите предложения. Същият проблем в Сърбия, например, е решен, чрез регистрация на тези лица в Агенцията за социална закрила", твърди Диляна Ангелова от Фондация „Български институт за правни инициативи".

 

Докато намерим решение на проблема у нас, правно невидимите хора ще стават все повече. А за нашия пример – Румен, остава надеждата, че ще намери с кого да подпише договор за ползване на имот. Дотогава Румен ще пази картата си за намаление за БДЖ като очите си.

 

Репортер: Искра Урумова