Законът за отнемане на имуществото би служил на ГЕРБ, каза Христо Бисеров..

Христо Бисеров обясни, че с новия Закон за отнемане на незаконно придобитото имущество има няколко категории лица, които биха могли да бъдат разследвани тайно, единствено на база донос от друго частно лице. По думите му всеки, който пожелае, ще може да стане законен доносник срещу друг човек

Застрашените лица са тези, чийто доходи години наред не са били документирани, които са работили на граждански договор или не са с изрядно платени данъци. Също като българи, работещи в чужбина и закупили имущество у нас, те нямат как да докажат, че доходите им през годините съответстват на собствеността в тяхно притежание. Бисеров каза, че тук става дума за едни от най-активните граждани в България.

Други застрашени от тайна проверка, която би могла да им се отрази негативно, са тези, които в семействата и фамилиите си са прехвърляли имоти и са скривали истинските им цени. Има случаи, когато се прилага механизъм на прикриване на дарения чрез подарък, за да се опазят взаимоотношения между роднини, каза Бисеров. Тези хора биха могли да бъдат разследвани и имуществото им – отнето. 

По думите на Бисеров най-засегнатите, обаче, ще са хората от малкия и средния бизнес и особено тези, които са в плен на междуфирмената задлъжнялост.

Освен това, по новия закон пострадалите от имуществени престъпления, биха могли да страдат по 2 пъти. Ако някой е бил измамен и негово имущество е попаднало в ръцете на някой, който не го притежава законно, то по закон, държавата накрая ще конфискува това имущество и то няма да бъде върнато на легалния му собственик.

Доносничеството и тайното разследване са двата най-притеснителни елемента, свързани с дълго оспорвания закон.

„С тези няколко дни битки отпаднаха ужасни неща", каза Бисеров, въпреки че по думите му, законът не е правилен и в сегашната си форма.

Една от отпадналите точки е комисията, която разследва гражданите да не може да иска информация от всяко физическо лице, в това число роднини на разследвания.

Другото, което отпада е комисията да взима решение за разследване на база предположение, не на база доказателства.

Бисеров каза, че един от най-сериозните казуси с новия закон е, че при положение, че се създаде реална администрация, която да му служи, тя ще се превърне в „армия" от хора с информация за всички държавни дела. Затова опозицията е поискала да бъде изключено разузнаването и контраразузнаването от институциите, които могат да дават информация на дадената разследваща комисия. Искането е с цел една комисия от 5 души да няма достъп до тайните на държавата.

Некомпетентност или зла мисъл е мотивът за подобни недоглеждания и създаване на предпоставки за един опасен за гражданите закон?

„Дано да паднат най-тежките текстове. Не може всичко това да си го обясним с немарливост", заключи Бисеров. Според него този закон се цели към това ГЕРБ да създаде машина за елиминиране на опоненти покрай изборите.

 

Още по наболялата в последните седмици тема за Закона за конфискацията, както и за перспективите за създаване на закони за специалните служби, вижте във видеото.