Как ще се движат цените от тук нататък и възможно ли е цената на електричеството да намалее?

Токът няма да поевтинее и през следващата година. Прогнозата направи пред Нова телевизия новият изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй" Валентин Николов.

За да паднат цените на електричеството, Националната електрическа компания трябва да има възможност да предложи на регулирания пазар по-голям дял от евтината електроенергия, която произвежда именно атомната централа в Козлодуй, обяснява директорът й Валентин Николов.

От тук нататък токът, произвеждан от централата може само да компенсира бъдещо поскъпване. Ето защо процедурата по удължаване на лицензите на 5-ти и 6-ти блокове е важна и за крайния потребител.

От това зависят по-евтиния ток на населението и конкурентоспособността на българската индустрия, на мнение е Валентин Николов.

Все по-либерализиращият се пазар обаче, ще свива все повече дела на регулирания, обяснява Николов и допълва, че НЕК е длъжна да купува енергия и от производители, които предлагат скъпа по себестойност продукция.

Според изпълнителни директор на АЕЦ „Козлодуй" евтиният ток на АЕЦ „Козлодуй" токът на ТЕЦ „Марица" – Изток" 2 трябва да бъдат вкарани в микс от енергии – зелена енергия, когенерации, кафява енергия. Колкото по-голям е техният дял, толкова по-ниска ще е цената на потребителския пазар.

Шансове за следващата година това да се случи обаче няма, тъй като ще трябва да бъдат закупени въглеродни емисии за топлинните централи.

Ако за страната ни бъде направено изключение от задължителното изискване на европейското законодателство, това само ще намали поскъпването, но няма да доведе до поевтиняване.

Валентин Николов обясни, че към 2020 година на Балканите ще има недостиг от 1000 – 1500 мегавата. Новата мощност - 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", трябва да запълни този недостиг и да произвежда електроенергия на конкурентна цена за свободния пазар. Проектната компания за изграждането на новия блок вече е създадена.

Репортер: Румяна Попова