Предишната такава комисия беше обявена за противоконституционна...
Парламентът направи втори опит да създаде комисия, която да проучи решенията за помилване и даване на българско гражданство по времето на Ангел Марин и Георги Първанов.
Първият път, когато беше създадена такава комисия, съдът я обяви за противоконституционна. Тя беше председателствана от Яне Янев. Дебатите по създаването на втора комисия отново бяха съпроводени от спорове.
От левицата оспориха желанието на Яне Янев и на управляващите да създадат нова комисия за помилванията, на мястото на предишната. От „Коалиция за България" обясниха, че и тази ще бъде изпратена на Конституционния съд. Заедно с Атака, червените обясниха, че комисията се прави, за да може Яне Янев отново да й стане председател.
„Много пъти съм ви казвал, да не ме дърпате за езика, защото ще чета. И ще прочета, че г-жа Масларова е дала гражданство за особени заслуги", каза Янев.
Според него, гражданство за особени заслуги са получили трима украинци, които са направили 1 млн. щатски долара инвестиция в Дупница, в съдружие с братя Галеви.
„Министър на което и да е министерство не може да дава гражданство и нека да не заблуждаваме хората", каза Петър Мутафчиев от КБ
Левицата попита Яне Янев защо първата комисия за помилванията не е проверила поне един от подписаните укази на Маргарита Попова, докато тя беше правосъден министър.
След като Янев сам си направи отвод и се отказа от членство в новия състав на комисията, своята квота в нея попълниха депутатите от ДПС и левицата. При предишния състав на временния орган те отказаха да направят това.