Българите в Чикаго питат дали трудовият им стаж там може да бъде признат и у нас...

 

Българската общност в Чикаго е поставила въпроса дали трудовият им стаж там може да бъде признат в България. Защото международна спогодба за това между двете държави все още няма. 

 

Това ни провокира да проверим трудовия ни стаж от кои страни се признава у нас. А също и какви са условията да получаваме в България пенсия, която е отпусната от друга държава.  

 

Ако освен в страната ни, сме работили и  в други европейски държави, заявлението за осигурителен стаж се подава на мястото, където живеем постоянно в момента на навършване на възрастта за пенсиониране. 

 

„Хубаво е всичко, с което разполагат, връщайки се от чужбина, хората да го запазват, трудови договори, документи от чужди осигурителни институти, дори чужд осигурителен номер, при всички случаи, трябва да разполагат с документи защото на база тях, когато е необходимо ще се потвърждава чуждия стаж", каза Галина Андреева, гл. експерт към НОИ.

 

При достигане на пенсионна възраст първо се взима предвид осигурителният стаж в България и ако той не е достатъчен, то той се сумира с натрупания стаж в чужбина. За да получи чужда пенсия, осигуреното лице трябва да е работило най-малко една година зад граница.

 

„В случай, че стажът е под една година, той би бил зачетен от българската страна, ако вие имате 11 месеца стаж в Германия и за тези 11 месеца, вие не придобивате право на пенсия съгласно германското закон. Тези месеци се зачита като български стаж", допълни Андреева. 

 

Размерът на пенсията, който осигуреното лице ще получава от чужбина, ще се изчислява по същия начин, по който се прави това за нейните граждани. В България се отчита осигурителният стаж, ако е придобит в една от 27-те страни-членки на Европейския съюз, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия или Швейцария. Същото важи и за: Албания, Босна и Херцеговина, Израел, Корея, Македония, Молдова, Русия, Сърбия, Украйна, Хърватия и Черна Гора.

 

„Лицата, които живеят в България, получават чуждите си пенсии си по сметка в България с изключение на тези, които имат пенсии от Германия, Молдова, Русия и Украйна, тъй като има двустранни договори, в които е регламентирано, че лицата от тези държави и България уреждането на пенсии става чрез чуждите осигурителни институти. За всички други държави от ЕС, когато едно лице получи чужда пенсия, тя се превежда по представена от това лице сметка в България", каза експертът от НОИ.

 

Остава въпросът защо това отчитане на стажа в чужбина е толкова важно. Отговор получаваме от Симеон Пешев, който е решил да прекара годините преди пенсия в Германия и да се пенсионира там: „Моята съпруга работи 35 години като преподавател в България с два класа квалификация и нейната пенсия ще бъде превърната в евро - 200 евро, а при мен за 13 години стаж аз ще имам 500 евро. И то при положение, че тук работя в почистването", подчерта той.

 

Репортер: Марина Цекова

 

Гледайте цялата централна емисия на Новините на Нова на сайта на Nova Play.