Най-често младите българи са принудени да работят без трудов договор..
Повече от половината работещи младежи у нас стават жертва на нарушаване на трудовите права, сочат резултатите от проучване. Най-често младите българи са принудени да работят без трудов договор или се осигуряват на суми, много по-ниски от реалните.
Трудностите за младите хора започват още в момента, в който завършат университет и започват да търсят първата си работа. За близо 40% от тях намирането на работа по специалността се е оказало истинско предизвикателство.
„Има разминаване на търсенето и предлагането на работна сила – намираме юристи да бъдат сервитьори, защото няма какво да се работи по специалността”, коментира председателят на „Младежки форум 21 век” – Даниела Алексиева.
В подобна ситуация се оказва и Христина. Когато завършва право и започва да се оглежда за работа – всички врати се оказват затворени.
„Около 9 месеца бях без работа и търсех, исках по специалността и благодаря на родителите, че ми дадоха време да избирам”, разказва Христина.
Дори и да започнат работа, младите често са принудени да се задоволяват с ниски доходи и осигуровки. Христо работи като диджей. Избрал е да се осигурява сам, защото, както признава, в неговия бранш рядко се работи на трудов договор или се плащат коректно осигурителните вноски.
„Според мен работодателят не трябва да гледа на младия работник като на лице, което трябва да получи по-малко заплащане, защото често младите кадри са по-креативни и по-производителни дори и от по-утвърдените кадри”, на мнение е момчето.
Често обаче работодателите не смятат така. Затова и всеки пети младеж определя заплащането си като ниско.
„От 1 януари 2014 г. Стара Европа отваря врати на трудовите си пазари, които са доста по-атрактивни за нашите млади хора. Това ще даде силен стимул на емиграционна вълна”, коментира президентът на КНСБ – Пламен Димитров.
Нерядко работодателите злоупотребявали и с работното време на младите си служители. Нарушения има при неизплащане на нощния и извънредния труд.
„Има младежи, които ги наемат, работят по 12-15 часа, осигуряват ги на 4 часа. Но те нямат избор, защото в един момент трябва да започнеш работа и се примиряват да им потъпкват правата”, обяснява още Христина.
Повече по темата – гледайте във видеото.
Репортер: Георги Георгиев