Минималната заплата няма да расте повече от предвиденото, коментира министър Калфин
Повече пари за пенсионерите, но и по-високи осигуровки за работещите. Такива са плановете на управляващите за доходите. Държавата вече търси пари за великденски добавки за възрастните хора. В същото време минималната заплата няма да расте повече от предвиденото.
По последни данни пенсионерите у нас са над 2 милиона души. Дали ще получат добавка за Великден ще зависи от изпълнението на бюджета. Според социалния министър Ивайло Калфин обаче, увеличение трябва да има. Особено важно е парите да се насочат към възрастните хора с най-ниски доходи. Точно това беше направено и по Коледа.
Министърът беше категоричен обаче, че не трябва да очакваме увеличение на минималната заплата извън предвиденото.От януари тя се увеличи от 340 на 360 лева, а от юли ще нарасне с още 20 лева. Според Калфин обаче това увеличение от 11% е повече от достатъчно и ново не трябва да се чака.
След дълги преговори държавата отдели 50 милиона лева за еднократна помощ за над милион пенсионери за Коледа. Парите вероятно отдавна са похарчени, а вече се търсят и за Великден. До края на март трябват да се изчистят всички детайли около пенсионната реформа. В това число как и дали да се увеличават вноските за пенсия. Според министъра половин процент годишно е добра стъпка.
„Мисля, че осигуровките трябва да се увеличават. Няма смисъл ние да поддържаме осигуровките на равнището, на което са в момента, и да досубсидираме с данъци. Какъв е смисълът – не облекчаваме никого. На работодателя му намаляваме социалните осигуровки и му увеличаваме данъците”, коментира Калфин.
От бизнеса коментираха за Новините на Нова, че са категорично против всякакво увеличение на осигуровките, защото у нас те били достатъчно високи. В сервиз в Монтана работят осем души. За да може да плаща на държавата, през последните години собственикът е съкратил повече от половината си работници.
„По принцип осигуровките са достатъчно вдигнати, а особено за нашия регион са голямо бреме и тежест”, казва той. Скептично идеята приеха и работещите. „Не е много добре, защото тази пенсия, която след време се чака, някои хора дори не я доживяват”, казаха служителите. А целта на министъра е точно такава - След години пенсиите, които взимаме, да заместват 70% от заплатите ни.
Тази седмица продължават разговорите на министъра с работодатели и синдикати, както и с парламентарните групи. Сред темите, по които ще се търси съгласие, са: пенсионна възраст и стаж за всички категории работници, осигуровки, максимален осигурителен доход и горещият въпрос за НОИ и частните фондове. Целта е да се разработи цялостен модел, който да доведе по-високи пенсии.
Темата за пенсионните фондове продължава и утре в "Здравей, България". Гост ще бъде председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев. От него ще научим и причината за големите глоби, наложени на определени медии.