Двете страни поддържат и обща позиция по отношение на емиграционния натиск
"От самото началото Италия подхожда конструктивно към приемането на България в Шенген и разчитаме на подкрепата на страната. Същото се отнася и за Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия". Това заяви зам.-министърът на външните работи Румен Александров след среща с италианския си колега Бенедето Делла Ведова, цитиран от БГНЕС.
Александров отбеляза, че двете страни имат прекрасни двустранни отношения, а Италия е важен търговски партньор на България и заема трето място в стокообмена. За енергийните проекти България разчита на Италия за включването към интерконектора с Гърция и Южния газов коридор, тъй като в консорциума е включена и италианска фирма.
"Енергийният съюз и създаването на общ пазар са важни и за двете страни. За целта обаче е важно да има интерконектори и ясни правила. От стратегическо значение за енергийния пазар е свързването на България към интерконектора с Гърция и Южния газов коридор, а италианската компания в консорциума ще намери начин за ускоряването на тази инвестиция", заяви от своя страна италианският зам.-министър на външните работи и международното сътрудничество Бенедето Делла Ведова.
Друга важна тема, обсъдена от двете страни, е разширяването на ЕС към Западните Балкани. Италия споделя удовлетворението си от прогреса на Черна гора и значението на продължаването на преговорите със Сърбия.
"Споделихме и нашето общо притеснение от положението в страните от бивша Югославия. Надяваме се, че Албания и Косово ще успят да се включат заедно в ЕС в недалечно време. Относно македонската криза изпитваме общи притеснения и според мен това не би трябвало да означава отдалечаване от ЕС, а отделяне на по-голямо внимание. Вярвам, че нещата ще тръгнат в правилната посока", каза още Бенедето Делла Ведова.
Александров допълни, че въпросът с Македония е за добросъседските отношения.
"Вероятно Съветът на ЕС ще гласува позиция по този въпрос. Добре е с Македония да работим по проблемите, така че страната да започне предприсъединителни преговори", подчерта българският зам.-министър на външните работи.
България и Италия поддържат и обща позиция по отношение на емиграционния натиск - това не е проблем само на двете държави, но и на ЕС.
Снимка: Thinkstock
Видеа: БГНЕС