Парламентът гласува промени в енергийната стратегия
Парламентът гласува промени в енергийната стратегия на България. Промените в документа са свързани с транзита и доставките на газ към и през България.
Промяната в стратегията ще даде зелена светлина на правителството да предоговори с "Газпром" договора за доставка на синьо гориво, сключен до 2030 година. Новото условие е, че от 2020 година руският газ ще тече по газопровода "Турски поток", така че това трябва да бъде включено в нашия договор с руската страна. Както и да се уточни дали Русия ще продължи да транзитира през България газ - тя в момента го прави по трасето от Украйна към България.
След пускането на руския газ по "Турски поток" обаче Русия не иска да плаща транзитни такси за старото трасе, което тръгва от Украйна и минава през България.
Правителството трябва даде зелена светлина на държавната компания "Булгартрансгаз", която да изгради газопроводна тръба от източната част на страната до западната, за да може страната ни евентуално да транзитира газ за Западна Европа през Сърбия.
Както и държавата да се включи с акции в изграждането на терминал за втечнен газ на територията на гръцкото пристанище „Александруполис”.
„Газовият хъб „Балкан” няма как да съществува без руски газ. Трябва да направим всичко възможно газът да не заобикаля България. Слава Богу, руските партньори този път повярваха в нас”, заяви Валентин Николов от ГЕРБ.
Депутатът от БСП Таско Ерменков посочи, че левицата ще подкрепи проекта, а „Южен поток” трябва да ни е обица на ухото”.
„Това е последното купе на последния вагон на последния влак, който ни дава възможност по някакъв начин да се наредим” – така депутатът от ДПС Рамадан Аталай аргументира решението на движението да подкрепи проекта.
„Няма да подкрепя такава стратегия, докато не бъда убеден, че България ще печели, а не друга държава”, заяви депутът от „Обединените патриоти” Валери Симеонов. Колегата му от „Атака” Павел Шопов обаче каза, че няма губещ газопровод.
„Като имате такива коалиционни партньори, не ви трябва опозиция. Халал да са ви!”, обърна се към партиите от мнозинството Рамадан Аталай.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви в кулоарите на парламента, че количествата руски газ за България са гарантирани, а една година е достатъчно време страната ни да изгради липсващата страна, свързваща източната и западната част на страната, за да тече газ и към Сърбия.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.