Проблем има и с повишеното количество на азотен и въглероден диоксид

Въздухът в класните стаи у нас - опасен за здравето на децата. Това показват данните от международно изследване на качеството на въздуха в училищата. То е проведено в 6 европейски столици, сред които и София.

Осем училища в столицата са участвали в проучването. В 5 от 8-те сгради са отчетени стойности на фини прахови частици в пъти над нормите. Проблем има и с повишеното количество на азотен и въглероден диоксид - последният,  от които, според здравни експерти, води до понижена концентрация при учениците и трудно усвояване на материала.

МРЪСЕН ВЪЗДУХ: Какво дишаме и какви са рисковете за здравето ни?

Столичното 97-мо училище е намерило начин да пречиства въздуха. За това се грижат стотици саксии с растения по коридорите и в класните стаи. Така това е единственото училище с по-ниски нива на въглероден диоксид дори от средата навън. Идеята е на учителя по биология.

„Абсорбират вредните газове и съответно ги обработват в кислород, който е необходим за процеса дишане”, обясни Мария Дикова.

В почти всички останалите училища обаче са засечени екстремни нива на въглероден диоксид. 

„Не е опасно, но е притеснително, че не се проветряват достатъчно класните стаи”, заяви д-р Александър Симидчиев - пулмолог.

Девет от всеки десет души на планетата дишат замърсен въздух

Другият замърсител - праховите частици, са с до 4 пъти над нормата в някои от класните стаи. Решението според експерти е изграждане на по-добра вентилация в училищата и по-често почистване с влажен парцал. Мръсен въздух оказва се дишат почти всички ученици в Европа.

„Вътре в класните стаи на всички училища е измерен азотен диоксид. Тъй като няма източници на азотен диоксид в училищата, тези нива могат да дойдат само от замърсяване на въздуха на открито и по-специално от трафика”, заяви Ан Щауфер от Health and Environment Alliance.

„Училищата естествено, които бяха по-близо до големи пътни артерии, бяха с по-високи нива на замърсяване от тези, които са в големи градини извън големите транспортни коридори на София”, добави д-р Александър Симидчиев.

От Общината обмислят създаването на буферни зони около училищата, в които да се забранява движението в пиковите сутрешни часове. Така според експертите повече родители ще водят детето до училище пеша, а не с автомобил. Предложението е изпратено до всички училищни директори в София, а трима вече са дали своето съгласие.

Дали готвените промени ще станат факт ще стане ясно от следващата учебна година.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.