Измененията бяха приети на първо четене

Извънредна епидемична обстановка ще се обявява от Министъра на здравеопазването и главния държавен инспектор. Това решиха депутатите. Така те дават зелена светлина за падане на извънредното положение другата седмица.

Депутатите се събраха на извънредно заседание

Без особени разгорещени спорове Законът за здравето мина на първо четене. В него има предвидени и нови мерки, като например - до 60 дни неплатен годишен отпуск да се счита за трудов стаж. Отпада националното външно оценяване за учениците от 4 и 10 клас. Предвижда се и възможността за намаляване или отпадане на държавни или общинси наеми. Одобрени са и нови срокове за предвидените социално-икономически, финансови и здравни мерки. Част от тях се удължават с до два месеца след края на извънредното положение.

Опозицията, въпреки че почти цялата подкрепи на първо четене Закона, даде заявка, че между първо и второ четене ще внесе своите предложения за промени. Според социалистите предоставянето на правощия на здравния министър е бягане от отговорност от страна на правителството. Под условие и с уговорки левицата също обеща да даде рамо за борбата с пандемията след падането на извънредното положение.

Правната комисия прие на първо четене мерките след извънредното положение

"Ако искаме да има истински контрол върху прозрачността на харченето на парите, които държавата дава за коронавируса, особено тези, които се дават по мярката 60/40. Още днес БСП ще внесе предложение за това в деловодството на Народното събрание", заяви от парламентарната трибуна лидерът на БСП Корнелия Нинова.

По думите й комисията трябва да се състои от представители на всички парламентарни групи, а ръководството й трябва да е от опозицията, за да има ясен отчет на парите, каза още Нинова. Нямате ясен план за това как се излиза от икономическата криза, обърна се Нинова към управляващите.

 

 

"Нашата подкрепа за мерките срещу разпространението на вируса са безрезервни в този момнент, но от друга страна се въздържаме на първо четене от подкрепа, тъй като има неща, които просто не могат да бъдат преодолени и те са в три основни направления. На първо място, въведената т. н. санитарна извънредна обстановка, тя няма кокнституционна основа. Според нас това може да доведе до непредвидени правни последници“, посочи депутатът от левицата Явор Божанков.

"Воля" подкрепи промените в Закона, който влиза в сила след премахване на извънредното положение. "Ние ще подкрепим на първо четене този законопроект и есетствено се надявам всички вие, а и ние, ще внесем предложения за корекция преди второ четене", каза Пламен Христов.

Министерски съвет одобри законопроекта за мерките след извънредното положение

Групата на Обединени патриоти също подкрепи промените. За ДПС новите правомощия на здравния министър след извънредното положение са приемливи. Движението одобрява закона в първоначалния му вариант с резерви.

"ДПС подкрепя като цяло промените в Закона за здравето, защото има необходимост от такъв закон за мерките, които ще продължат да действат след отмяната на извънредното положение на 13 май с цел ограничаване на епидемията от коронавируса и за подпомагане на бизнеса, заетостта и гражданите. Подкрепяме и по прицнцип промените в чл. 61 и чл. 63 от Закона за здравето, с които се дават правомощия на министъра на здравеопазването за въвеждане на мерки за опазване на живота и здравето на хората на територията на цялата страна и в отделни населени места и области. По отношение на избраната техника имаме резерви, но се надяваме те да бъдат прецизирани между първо и второ четене, за което ние ще направим съответните предложения", каза още той.

Извънредното положение няма да бъде удължавано (ВИДЕО)

Текстовете вече получиха одобрениeтo на Парламентарната комисия по правни въпроси, а с тях кабинетът предлага мерките за справяне с пандемията от COVID-19, както и ограничаването на икономическите последици от нея, които да бъдат прилагани след края на извънредното положение. Срокът му изтича на 13 май, а правителството взе решение да не предлага неговото удължаване.

Законопроектът цели създаването на правна рамка, която да гарантира забавянето на разпространението на заразата, както и нормалната работа на здравната ни система.

Законът трябва да бъде приет на второ четене и обнародван в Държавен вестник преди 13 май, което значи, че депутатите трябва да се съберат на второ извънредно заседание най-късно в началото на следващата седмица. Следващото заседание на парламента е във вторник от 13 часа, обяви председателят на НС Цвета Караянчева.

За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.