В момента предвидените допълнителни часове са двойно по-малко

До 40 астрономически часа ще може да трае допълнителното обучение в неучебно време за децата в предучилищна възраст. Конкретната продължителност ще се съобразява с потребностите на отделното дете по преценка на учителите в детската градина. Това регламентира промяна на Наредбата за приобщаващото образование, публикувана за обществено обсъждане днес, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката.

НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ: Парламентът прие задължително предучилищна подготовка за 4-годишните

В момента предвидените допълнителни часове са двойно по-малко. Увеличението се налага основно заради пропуски по време на обучението в електронна среда. Допълнителното обучение трябва да се провежда индивидуално или в групи от максимум десет деца и да бъде доколкото е възможно присъствено при спазването на предписаните противоепидемични мерки, без да се допуска струпването на деца и учители.

Спазването на дневен режим помага на децата да понесат изолацията

Целта е да се осигури възможност на децата да усвоят и да усъвършенстват уменията си за общуване на български език. По този начин ще се предотврати възникването на затруднения, които често са причина за отпадане от образователната система на децата, за които българският език не е майчин. Промяната ще даде възможност на учителите да планират продължителността на тази дейност в съответствие с потребностите на отделното дете от допълнително обучение по български език през неучебното време, информират от МОН.