„Възникват съмнения и за необосновано високи печалби”, посочи още той
Служебният кабинет обяви, че има стотици нарушения при формирането на цените на храните у нас. До този извод властта е стигнала след множество съвместни проверки с отговорните институции в цялата страна. Още преди дни държавният глава заяви, че проверки са показали обезпокоителни факти.
24,5% годишна инфлация през януари. Редовни лъжливи рекламни трикове. Поскъпване, което е сериозно от производството до продажбата. Това са основните наблюдения на служебния кабинет върху цените на храните. От правителството отчитат, че редица стоки са по-скъпи у нас, отколкото в близките държави. Затова и има съмнения за необосновано високи печалби към веригите. Война с тях обаче нямало да има.
Проверката на служебното правителство и институциите е показала, че търговците и веригите имат няколко редовни трика.
„Само днес на най-ниска цена”. Оказва се, че нито е само днес, нито цената е най-ниска. Теглото, обявено от търговеца, е различно от това на производителя. Продукти, които се представят за българско производство, се оказва, че са внос от Турция, Гърция или трети страни”, коментира председателят на КЗП Стоян Алипиев.
Наблюденията на кабинета са, че в магазина най-сериозното поскъпване през последната година е при млечните продукти. Пътят от мандрата до щанда приближава 100% оскъпяване.
„Кашкавал от краве мляко по БДС, опаковка от 400 грама. Доставната цена за 400 грама е 8,04 лв. Цената на щанд е 15,59 лв. Това е надценка от 94%”, посочи министърът на земеделието Явор Гечев.
Затова и държавата създава регистър, в които търговците ще трябва да записват на каква цена излиза продуктът от тях. „Налице се редица нелоялни търговски практики. Възникват съмнения и за необосновано високи печалби, както и други нарушения, които ощетяват правата на потребителите. Не обявяваме война на търговските вериги, но като държава сме задължени да защитим интереса на потребителите”, каза вицепремиерът по икономическите политики Христо Алексиев.
„Когато виждаме масло във Франция и Германия по-евтино от това в България с 20, 30%, при положение, че всички знаем какви са там заплатите, че горивата са по-скъпи, електричеството е по-скъпо - няма логика българските граждани да плащат толкова високи цени”, категоричен е министърът на икономиката Никола Стоянов.
Наблюденията на експертите са същите – цените у нас се качват по-бързо, спрямо останалите страни, но изобщо не падат. „Последната година поскъпнаха по-бързо за 12 месеца. Второто интересно нещо е, че при някои храни, през последните два-три месеца, имаме спад на борсовите цени на суровините, а не е задължително това да се предава”, обясни икономистът Лъчезар Богданов.
Потребителите са категорични – цените са прекалено високи и мерките са повече от задължителни.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.