"Като не вярваме на нашите политици, този надзор трябва да го прехвърлим към Европа", подчерта финансистът

"Има една илюзия сред хората, че Валутният борд е гарантиран от закон и за да падне – това не може да стане  без решение на Народното събрание. Това касае Валутния борд само по отношение на фиксирания курс. Той може да бъде оспорван и при затруднение от страна на държавата да си финансира бюджетните дефицити. Тоест – да се разклати през държавния дълг. Това не е за подценяване. Ние вече сме в спирала на хронични бюджетни дефицити, което е много лоша новина за нашата система на публични финанси. Важно е да отбележим, че членството на България в еврозоната цели значително да се намали политическият риск от системата за управление на публичните финанси. Тоест като не вярваме на нашите политици, този надзор трябва да го прехвърлим към Европа. Това именно означава членството ни в еврозоната”. Това заяви финансистът Бисер Манолов за "РеВизия" по NOVA News в отговор на въпросакакво ще се случи, ако България все пак реши да не се присъедини към еврозоната и това атака ли е към Валутния борд?”.

„В момента 88 процента от всички световни транзакции са в долари. И 58 на сто от всички резерви на централните банки са в долари. Това нагледно означава терминът „доларизация”.  Ако разгледаме системата и като разплащания и като валути – 45 процента от всички разплащания са в долари, около 42 на сто са в евро, а останалите – в юани и йени”, обясни той какво е „доларизация” и защо доларът се превърна в господар на световните финанси?

По думите му отстъпление на долара не би могло да има. „ Това е доста трудна работа по ред причини, Това е актуална тема от началото на войната в Украйна. Това по принцип е въпрос може да се разгледа от два ракурса. Първият е дали държавите от БРИКС могат да направят някакъв валутен проект, който да оспори господстващото положение на долара? Моят отговор е по-скоро – не. И второ – дали такъв тренд, а именно на намаляване на значимостта на долара е започнал? Аз мисля, че това е станало”, подчерта финанситът.

Целия разговор гледайте във видеото. 

Редактор: Станимира Шикова