Снимка: iStock
Ще поскъпнат ли бензинът и дизелът
От първи март България не може да внася руски петрол, а рафинерията в Бургас ще трябва да заработи с друга суровина. Какви са прогнозите на бранша и какво ще се случи с цените по бензиностанциите?
Тарифите плавно се повишават. Това отчитат малките и средни търговци, след като от 1 март отпадна дерогацията за руски петрол.
Шоково поскъпване на най-масовия бензин А95 и дизел не се очаква, но тенденцията е към повишаване на цените, прогнозират от Асоциацията на малките и средни търговци. Причината – държавата не може да влияе на ценообразуването.
Неизвестните около вноса на друг сорт нефт и предстоящата му преработка, както и политическата нестабилност около ротацията, също били фактори, които влияят на пазара на горивата у нас.
Край на дерогацията за руски петрол (ОБЗОР)
„Дерогацията, която вече действа, няма как да не се отрази на цените. „Лукойл” все още има запаси от руски петрол. Няма рафинерия, която да не се запасява с месеци напред”. Това коментира в ефира на „Здравей, България” Николай Николов, председател на Националното сдружение на малките търговци на горива.
По думите му влиянието на сорт Брент върху цените няма как да не се отрази. Според него е възможно да има увеличение от 20 до 30%. Николов добави, че е трябвало да се намери правилната формула как държавата да може да прибира, ако не цялата, то част от дерогацията.
Справка на NOVA показа, че за последния месец дизелът е поскъпнал с 8 стотинки и в момента се търгува средно за 2,77 за литър. С 3 стотинки по-висока е цената и на най-масовия тип бензин – А95.
„В Червено море напрежението стана доста сериозно. Вече има не само американски войски, но и английски кораби. И от там цената, естествено, тръгна леко нагоре“, посочва Димитър Хаджидимитров, собственик на бензиностанция.
Според него краят на дерогацията няма да се отрази на цените на колонките. „В края на февруари, когато се подаваха заявките към „Лукойл“ за покупка от тях, най-малкото щяха да кажат, че нямат достатъчно гориво. Няма такива индикации, така че каквото е било необходимо, те са го направили“, допълва Хаджидимитров.
Още преди две години от Центъра за изследване на демокрацията проучили въпроса какво ще се случи, ако България спре да внася руски нефт.
„Още тогава нашите анализи показаха, че премахването на дерогацията няма да има ефект върху българския пазар. И не може да има, поне не с повече от 1- 2- 3 стотинки разлика при доставките“, категоричен е експертът от Центъра Руслан Стефанов.
Целия разговор гледайте във видеото.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase