Какви са лечебните ѝ свойства
Тази неделя ви представяме история, в която има от всичко по малко – археология, мистика, красива природа, потенциал за развиване на туризъм и неглижирането на всичко това от държавата. Става дума за една малко известна средновековна крепост, считана за пазителка на Царевец и средновековния Търновград. Археолози и работници са усетили странна енергия, която е вдъхновила един възрастен човек да построи пирамида там.
Монументът от Хераклея Синтика: Статуя за милиони, която може и да не е на бог Хермес
Хълмът се нарича Ряховец. Намира се край град Горна Оряховица. Вече десет години археолози се опитват да разкрият средновековна крепост, чиято история е много загадъчна.
„Имаме открити съдове от ранна Бронзова епоха. В последствие и траките са се заселили”, обясни археологът Илиян Петракиев.
„Това е основният отбранителен обект пред крепостта Царевец и столицата Велико Търново. Апогеят на Ряховец, по разкопки, е именно през Второто българско царство”, твърди Пламен Мадемов, директор на Историческия музей в Горна Оряховица.
Археолози откриха 17 гробни съоръжения от некропола на антична Рациария (СНИМКИ)
Неотдавна, в подножието на крепостта, е открито древно светилище.
„На това място, в близост е съществувала църква, което означава, че тази наследственост на култовете е продължила дълго време”, смята археологът Илиян Петракиев.
От четири години на археолозите помага 87-годишен мъж. Всички го знаят като бай Иван. Мъжът е работил като електротехник, но от 30 години е пенсионер. Твърди, че поддържа физиката и духа си чрез пирамиди. Първото съоръжение, като в древен Египет, Бай Иван вдига в своя двор.
Преди година моли археолозите да вдигне пирамида и на крепостта Ряховец. Не може да обясни кое го е накарало да построи съоръжението. Историята за пирамидата върху средновековната крепост се разнася бързо, но тук се появява и съществен проблем за всички желаещи да посетят мястото. До там няма туристически маршрут.
Въпреки находките и интересната история държавата пропуска да включи обекта в своята програма за разкопки и консервация на вече разкритите части. Така, пирамидата на Бай Иван си остава достъпна само за него, археолозите и още шепа работници на обекта.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase