В Пловдив предаването на книжата се забави заради запалил се автобус

По-малко грешки в протоколите и спокойно протичане на изборната нощ отчетоха на много места в страната. Едва 13 районни избирателни комисии са успели да предадат изборните си книжа. Първенците на този вот от 25-и район в София пристигнаха в ЦИК още в 9 ч. сутринта, а най-бързо дошлите от страната се похвалиха с минимален брой грешки при преброяването. Не липсваха обаче и куриози.

В Пловдив предаването на книжата се забави заради запалил се автобус, с който трябвало да бъдат извозени членове на комисии от Асеновград. Пострадали хора и унищожени книжа няма.

А заради масово отваряне на чували с бюлетини и протоколи беше сезирана и ЦИК.
„Няма предвидена санкция за такова действие, затова и не сме провели административно - наказателни производства. Уверявам ви, това по никакъв начин не може да се отрази на изборния резултат", посочи Калоян Сухоруков, председател на 16 РИК - Пловдив.

В Бургас, заради забравена страница от протокол, секционната комисия се върна до Малко Търново. Проблем било отчитането на машинния вот, тъй като не било ясно как и къде се записват дефектните разписки от устройствата.

В Монтана пък липсата на една бюлетина доведе почти до отчаяние членовете на комисията.
"Ще хвърляме боб, ще ходим при човек, който гледа на кафе и дано я намерим", посочи секретарят на секция в Берковица Спас Първанов. В крайна сметка се оказало, че протоколът бил сгрешен и затова сметките не излизали.

Пет районни избирателни комисии са предали протоколите в ЦИК

В Благоевград пък вотът мина под знака на сменените членове на комисии - над 3000 за цялата област, отчетоха от Районната избирателна комисия. „Все още търся обяснение какво наложи партиите да бъдат така безотговорни и да извършват толкова замени на членове. Всеки втори протокол беше грешен", каза председателят на РИК - Благоевград Мартин Бусаров.

През целия ден от комисията са давали указания на отделните СИК заради липсата на време за обучение.

Всичко за комисията от Берковица се движеше по план, докато една бюлетина, описана в протокола не изчезна. На ръба на отчаянието, комисията започна издирване. „Ще хвърляме боб, ще ходим при човек, който гледа на кафе и утре къде 9-10 часа дано я намерим“, посочи секретарят на секция от Берковица Спас Първанов. В крайна сметка протоколът бил сгрешен и затова сметките не излизали. 

Сред най-честите грешки се оказва сборуването на хартиените бюлетини и изразъците от машините. Най-много време отнемало на комисиите да прехвърлят числата от черновите на официалния протокол.

Окончателни резултати: ГЕРБ-СДС печели вота, МЕЧ е новата партия в НС, а „Величие” остава под чертата

Едно от основните предизвикателства се оказа масовата смяна на членове на секционни комисии на някои места в страната. В повечето случаи - в последния възможен момент. Още в 9 ч. сутринта в ЦИК пристигнаха първите попълнени изборни книжа – от 25 район в София.

Въпреки очакванията преброяването на гласовете в цялата страна вече да се е превърнало в рутина, на изборите тази неделя спънка се оказаха многобройните смени на членове на секции по искане на някоя от партиите. „Още преди ЦИК да го реши, ние ги стопирахме сами“, заяви председателят на РИК-Хасково Добромир.

Основният аргумент: с броенето да се захване добре смазана машина. „Това беше безпокойството, че нямаше да бъдат подготвени, щяха да влязат хора, които не са обучени – щеше да стане хаос“, посочи Якимов.

„Протоколите бяха много добре попълнени, в 3:20 ч. приключихме приемането на последния. Изпълнихме указанието на ЦИК, спряхме замените в съботния ден. В неделния ден сме осигурявали само смени в СИК-овете, доколкото да ги окомплектоваме да могат да работят в пълен състав“, заяви председателят РИК в Пловдив-област Янко Радунчев. 

Въпреки указанията на ЦИК в деня за размисъл,до смени в състава на секциите да се стига само при здравословен проблем или неявяване, жалби за неочаквани рокади бяха подавани в самия изборен ден. А най-много проблеми се очертаха в Благоевград. Там вотът мина под знака на сменените членове на комисии - над 3000 души за цялата област.

„Все още търся обяснение какво наложи партиите да бъдат толкова безотговорни и да извършват толкова замени на членове. Всеки втори протокол беше грешен“, каза председателят на РИК – Благоевград Мартин Бусаров.

През целия ден от комисията са давали указания на отделните СИК-ове заради липсата на време за обучение. Искането от страна на ЦИК в Изборния кодекс да се запише, че назначаването на членове на секции трябва да е възможно около 2 седмици преди изборите, а смени да са възможни само по уважителни причини.

ВСИЧКО ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ЧЕТЕТЕ ТУК