Пулмологът даде препоръки при различни заболявания на дихателната система
Иновациите правят живота ни по-лесен, но често носят и своите големи рискове. Замениха ли пушачите цигарата с вейп и как това се отразява на белите им дробове и емоционалното им състояние? Как променливото пролетно време се отразява на алергиите, астмата и сезонните вируси? Отговор на тези въпроси и съвети за здрави бели дробове в студиото на „Събуди се” даде пулмологът доктор София Ангелова.
"Определено пушенето на вейп влияе не само на здравето, но и на емоциите на хората, които ги употребяват", изрази менние тя.
И обясни какво точно представляват вейповете - пълнители с течност, която се нагрява от батерия. В тях се извършват химически процеси и се отделят токсични вещества. Основните две вещества в вейповете са пропиленгликол и глицерин. Когато към тях се добавят аромати - се отделят допълнително нови химически вещества, каквито са ацеталите, които повлияват белите дробове с развитие на емфизем и свиват кръвоносните съдове.
Д-р Аспарух Илиев за птичия грип, салмонелата и лаймската болест
По думите ѝ откритият във вейповете хексахидроканабинол повлиява централната и периферната нервна система - тази част от мозъка, наречена мезолимбична система, която произвежда допамина. Допаминът от своя страна кара хората да изпадат в еуфория, която не винаги е нещо положително.
Тя посъветва пушачите да потърсят помощ, ако забележат продължителна кашлица или имат затруднено дишане.
По думите ѝ през пролетния сезон изложени на най-много опасности са хората с поленови алерии и астма. "Към тях апелът е редовно да приемат своите инхалаторни медикаменти и да не се плашат от инхалаторните кортикостероиди, защото те са основно лечение на астмата. Голяма част от нашите пациенти, като се подобрят, забравят лекарствата си, затова приемайте ги редовно и тогава ще ви бъде много по-лесно в този период", подчерта доктор Ангелова.
Тя подчерта, че макар в нестабилното пролетно време да се развиват и много вируси - пациентите с алергична хрема сами я различават от тази по време на настинка или вирусно заболяване. "Те самите казват: "Нямам вирус". Така, че в тези случаи, моят съвет е да не се самолекуват, а да потърсят своите лекари за съвет", подчерта пулмологът.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Станимира ШиковаПоследвайте ни