"Служителите в градския транспорт бяха употребени от ГЕРБ", каза още тя

Корупционният скандал в Европейския парламент, в който е замесено името на Никола Минчев, няма да се отрази нито на ПП-ДБ, нито на България. Доколкото знаем, има служител, който от 20 години работи в тази институция, който е обвързан с тази корупционна афера. Това, което трябва да направи Минчев, е да даде показания. А за да се дадат показания, не може да има имунитет. Не става въпрос за повдигане на обвинения, а да даде показания във връзка с присъствието на футболен мач. Така че това е една процедура, за която Минчев е потвърдил, че ще съдейства напълно. Той няма никакви притеснения, ние също. Това каза депутатът от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова в студиото на „Денят на живо” по NOVA NEWS.

ЕП започва процедурата по снемането на имунитета на евродепутата Никола Минчев

Протестът на служителите в градския транспорт

"София беше употребена, служителите на градския транспорт бяха употребени в една изключително нелепа политическа акция от страна на ГЕРБ. Протестът беше инсцениран. От ГЕРБ си помислиха, че им се отваря прозорец за стари ченгеджийски номера, които да приложат на кмета. И в един такъв хаос, някак спонтанно започна едно политическо заграждане на кмета. Гражданите на София отговориха абсолютно адекватно, с непримиримост. Те дойдоха, защото са възмутени, и разбраха, че исканите от служителите в градския транспорт пари са изнудване", заяви Белобрадова.

Тя каза още, че Бойко Борисов трябва да бъде попитан той в каква роля отпуска 15 милиона лева за протестиращите.

Скандали в парламента заради транспорта в София, Борисов поиска оставката на Терзиев (ОБЗОР)

„Бойко Борисов откри и закри протестните действия, като в една много бързо скалъпена пиеса, която не успя да мине”, каза още тя.

Белобрадова подчерта, че „втори път, подобен експеримент трудно ще бъде проведен”.

Референдум за еврозоната

Белобрадова каза, че президентът Румен Радев е имал различна позиция по отношение на еврото, но изведнъж е направил рязък завой. Тя определи Крум Зарков като изключително компетентен юрист, който „не е успял да вземе този завой, защото има самоуважение”.

„Президентът не успя да приеме, че сме парламентарна република. Това е записано в Конституцията. Неговите правомощия са ясно разписани”, посочи тя. И допълни, че президентът не може да поиска референдум за еврото, защото това е противоконституционно.

По нейни думи решението на Радев е политическо. „Той не можа да се примири, че не е на политическия терен. Призовавам го да слезе на политическия терен, а не да се опитва да използва собствената си институция, която има точно определени правомощия ”, каза още Белобрадова и отправи апел президентът да спазва тези правомощия.

Обучението по руски език в страната

Белобрадова посочи, че е задала парламентарен въпрос колко деца учат руски език в училище.

„В България близо 23% от децата учат руски. МОН трябва да даде обяснение защо това се налага. След като получа исканата информация, ще поискам и такава за търговския и икономически обмен между България и Русия. Ще сравним данните, за да видим какво налага огромен обем български ученици да изучават руски”, каза още тя. И допълни, че не иска да се забрани руския, но настоява да разбере въз основа на какво се налага всяко пето дете да учи този език.

Повече гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова