Снимка: iStock
По думите на хирург инкубационният период може да варира - от 10 дни до 2 месеца
Месец май е познат и като сезонът на кърлежите. Бум на ухапани регистрират лекари, като най-често оплакванията са от полупланински и планински райони. Защо тези места са запазена територия за паякообразните паразити и докога продължава сезона на кърлежите?
Хирургът д-р Борислав Генчев сподели, че в сравнение с преди година сега идват доста повече пациенти за отстраняване на кърлеж или остатъци от него, което се явява най-честото усложнение.
Лаймската болест: Какви рискове за здравето крият кърлежите
"Април и май месец е сезонът на кърлежите - тогава времето рязко се затопля, а влажността на въздуха се повишава - идеални условия за вредителите. Лаймска болест се среща по-рядко, но в Предбалкана от 500 до 1000 метра надморска височина е доста по-голям процентът на кърлежи, пренасящи заболяването. В планините има много добри условие за развитие на кърлежите и много преносители - дивите животни. Много е важно кърлежът да бъде отстранен цялостно, но той не пренася тетанус, а много пациенти искат тестове за това", разкри д-р Генчев.
По думите му инкубационният период може да варира - от 10 дни до 2 месеца. А симптомите са общо неразположение, белег или хематом на мястото на ухапването и отпадналост.
Последвайте ни