Еврокомисарят Кристалина Георгиева определи кризата в Либия като изключително сложна.
Битката срещу режима на Кадафи е на път да прерасне в гражданска война. Това заяви еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева на лекция в СУ "Св. Климент Охридски".
Еврокомисарят определи кризата в Либия като изключително сложна. Много бежанци, които искат да напуснат страната са на границата с Тунис в лагер. Около 15-20 хил. души преминават през лагера за ден. По думите й, това никак не е лесно, защото мястото не е пригодено да посреща толкова хора. Към момента е осигурен достъп само в източната част на страната около Бенгази, в Западната част около Трополи, обаче не е осигурен достъп за хуманитарна помощ. Над 213 хил. са напуснали Либия до момента – бежанци не само от Европа, но и от Алжир, Нигер, Тунис, Египет, Бангладеш, Китай, Виетнам и др. Еврокомисарят коментира, че за първи път е видяла да се изгражда футболно игрище в бежански лагер. Очаква се кризата в Либия да усложни и проблема с глада, като в световен мащаб засегнатите ще надхвърлят 1 млрд. души.
ЕС вече осигури на своите граждани възможност да напуснат страната чрез мост по вода и въздух. Близо 10 000 вече са евакуирани. Отпуснати са около 30 млн. евро помощи за хуманитарни акции.
Екип от 15 души е оперативната връзка и координация в Либия и Тунис. Помага се и за извозването на граждани от трети страни. Например между 60 и 80 хил. лв са гражданите на Бангладеш, които живеят и работят в Либия. Кристалина Георгиева обясни, че това са бедни хора, които гледат на хуманитарните екипи, като на единствената си надежда. Подобно е положението на сомалийците.
"В горещите места на планетата хората разчитат на Европа за помощ", подчерта еврокомисарят. Тя съобщи, че е видима вече промяната на световната сцена по отношение на икономическите центрове. Доскоро това бяха САЩ и Европа, но картата на икономическия растеж се променя.
Сега се открояват страни от Азия, Африка и Латинска Америка, които реализират растеж около 6 %. Има и страни като Либия, които все още са извън процеса на глобализация и за тях светът все още няма данни. В същото време в тези страни рискът от бедствия е висок.
"Бъдещето на света е много по-комплексно, отколкото ние сме си го представяли", коментира Георгиева.
Еврокомисарят не изключва възможността кризата да е повлияна и от икономическите интереси, свързани с петрола в района на Либия.
"Ние ще бъдем политически много наивни, ако кажем, че петролът не е фактор в този регион", каза още тя, но добави, че двигателят е липсата на демокрация. Според нея, е много наивна представата, че износителите на петрол искат да установят високи цени. "Те не искат. Нито Русия, нито Саудитска Арабия. За тях ще бъде идеално ако цената на петрола е между 60 и 80 долара", твърди Георгиева.
На въпрос от публиката за лошото ниво на българската спешна медицинска помощ, еврокомисарят отговори, като коментира, че това е вътрешнополитически въпрос. Все пак тя призова към създаването на политическа традиция у нас, при която се поддържа приемствеността, така че да престане да действа принципът "стани – да седна". /БГНЕС