И трябва ли да се дават, независимо дали бебето е кърмено или е на изкуствено хранене?

Оказва се, че съвременните деца боледуват много повече. Освен това майчината кърма не е достатъчна, за да изгради здрава микрофолора в храносмилателния тракт на бебетата и на малките деца.

Доктор Папазова заяви категорично в студиото на „На кафе", че пробиотиците трябва да бъдат давани на кърмачета и малки деца.

По нейни лични наблюдения върху деца, които са били кърмени и такива, които са взимали пробиотици, независимо от това дали са кърмени или не, вторите наддават на тегло по различен начин, нямат колики, не хленчат, спят спокойно през нощта.

„Младите родители трябва да знаят, че трябва да се заемат много сериозно с изграждането на детската чревна флора. Тя се състои предимно от бифидобактерии, които имат най-различни физиологични свойства. Точно в тази възраст се осъществяват определени процеси в чревния тракт и в целия организъм на кърмачето, които са в пряка връзка с техния интензивен бактериален растеж", поясни д-р Папазова.

Доброто физическо и психическо здраве при кърмачетата зависи от именно от количеството бифидобактерии. Д-р Папазова допълни, че освен, че  съставляват 99% от чревната флора, осигуряват защита срещу чревни инфекции и пречат на развитието на гнилостни бактерии и патогени. Също така бифидобактериите подпомагат производството на лактаза – ензима, необходим за усвояването на млякото.

Повече по темата – вижте във видеото.


Цялото гостуване на д-р Папазова може да гледате в "На кафе" в Nova Play.