Младият ходжа иска да обясни какво означава религията и защо тероризмът няма нищо общо с исляма...
Млад ходжа от Родопите създаде виртуална джамия във Фейсбук.
Къде се случва това и защо имамът прибегнал до тази нестандартна идея?
На около 20 километра от Доспат, скрито в пазвата на Родопа планина, се намира село Црънча. В него живеят над 600 души - всички мюсюлмани. Въпреки това години наред нямали ходжа, разказват хората от селото. Преди около 10 години при тях пристига Мехмед. Младият ходжа си спомня, че заварил едно изключително затворено общество, а в джамията се събирали предимно най-възрастните хора.
„Запознах се с джамията и с възрастните хора, които я посещават. За съжаление, повече възрастни посещават джамията. Има и млади, но те са малко. Нямаше и интернет, когато дойдох в селото. Не знам защо", разказва Мехмед Кехайов -имам на село Црънча.
Около 2004 г. той отива при тогавашния кмет на селото с молба да бъде прекаран интернет, за да може хората да виждат какво става по света. Към момента, по негови думи, има около 60-70 абоната в селото.
Казва, че колкото и да се опитвал да привлече младите мюсюлмани в джамията, не успял. Затова решил да стигне до тях, чрез виртуалното пространство и по-конкретно чрез Фейсбук.
Във Фейсбук има лекции за исляма. Има лектори в България, които разясняват религията. Всичко това е качено в интернет, а Мехмед просто ги сваля и ги качва във Фейсбук, за да може младите да чуят нещо повече за исляма.
„Направил съм група и в нея искам да покажа на хората какво значи ислям. Когато кажем думата „тероризъм" и го лепват на исляма. Камикадзе също. А тези неща не са от исляма. Искам хората да ги разграничат и да видят, че религията няма нищо общо с тях", разяснява Мехмед и допълва, че според Корана, ако убиеш един човек, то това се равнява да убиеш цялото човечество. И обратното - ако спасиш един човек, все едно си спасил цялото човечество.
Според имама обаче, сред първите противници на виртуалната джамия били възрастните хора.
„Най-често ми казват, че хората, които посещават джамията, трябва да се далеч от интернет, защото там има всякакви работи. Но мисля, че започнаха да разбират какво значи интернет и вече няма проблеми", допълва Мехмед.
Възрастните хора, които екипът ни срещна, с нежелание се опитваха да ни убедят, че често сърфират в интернет пространството.
Какво заявиха те пред камерата на Нова ТВ – вижте във видеото.
Репортер: Анелия Веселинова