По-големите пилета са нови видове вследствие на генетиката, обясни д-р Райна Иванова

Българската агенция по безопасност на храните извършва контрол на влагането на забранени субстанции по цялата хранителна верига. Ние извършваме контрол от фермата до масата, категорична бе пред водещата на „Събуди се” д-р Райна Иванова - началник отдел "Контрол на храните" в БАБХ.
 
Тя обясни, че контролът се извършва посредством национална мониторингова програма, взимат се проби от живите и закланите животни, от фуражите, с които се изхранват те, както и се проследява как се лекуват .
 
„Хапвам спокойно пиле и зрителите също трябва да знаят, че трябва спокойно да ядат пилешко месо. Най-малко 15 години не сме откривали влагане на хормони при отглеждането на пилетата, както и не се откривали хормони в пилешкото месо”, подчерта д-р Иванова.
 
Тя обясни, че и вносното месо задължително подлежи на ветеринарен контрол.
 
По думите на д-р Иванова няма как да са използвани хормони и това да бъде прикрито.
 
„Генетиката отиде много напред в развитието си. Тези породи, които се получат сега – по-големи и по-едри животни, това е вследствие от генетиката и създаване на нови видове и хибриди. Тези хибриди растат по определен начин и дадени части от телата на тези животни се развиват по-добре”, обясни специалистът в студиото.
 
Как се отглеждат пилета на село, с какво се хранят и колко трябва да са големи, за да могат да се готвят?  Мария Милкова и Росен Илиев посетиха дома на едно семейство от софийското село Желява, което има стопанство с пилета.
 
Какво разбра екипът ни – гледайте във видеото.