17% са на обратното мнение

79 процента от българите смятат, че не е необходимо провеждане на предсрочни парламентарни избори. Това сочат данните на експресно проучване на агенция  „Галъп интернешънъл“. Според 17 процента от анкетираните трябва да има предсрочен вот, а 4 процента се колебаят. Проучването е проведено между 802 души от 20 до 22 ноември чрез телефонно интервю.

Трима от всеки четирима, тоест, 73 на сто смятат, че Димитър Главчев е постъпил правилно, като е подал оставка като председател на Народното събрание. 16% са на обратното мнение, а една десета се затрудняват да отговорят.

Димитър Главчев подаде оставка (ВИДЕО)

Мнозинство от 60% не одобрява действията на Главчев с изгонването на Корнелия Нинова. 30% ги одобряват, а останалите се колебаят. „Българите явно са възприели действията на доскорошния председател на НС като прекомерни, а и оценката, която самият Бойко Борисов им даде, също е повлияла на мненията”, добавят социолозите.

Мнозинство от 54% се съгласява с мнението, че с действията си Главчев всъщност е навредил именно на ГЕРБ и Борисов. 30% се противопоставят на това мнение (главно привърженици на ГЕРБ), а останалите се колебаят. „По всичко личи, че оставката действително е спестила сериозни последващи проблеми за управляващите”, анализират от „Галъп”.   

Избраха Цвета Караянчева за председател на НС

60% пък приемат мнението, че не е нормално председателят на парламента да гони председателя на опозицията. 33% нямат против изгонването на лидера на опозицията – отново преди всичко привърженици на ГЕРБ. Останалите се колебаят.

ПОЛИТИЧЕСКА КРИЗА: Задават ли се предсрочни избори?

39% одобряват избора на Цвета Караянчева за председател на Народното събрание, а 29% са против. „Тук картината на нагласите не е така категорична, като в предходните въпроси. Привържениците на ГЕРБ преимуществено застават зад избора на Караянчева, но част от привържениците на БСП също й дават кредит на доверие”, добаят социолозите.    

Нинова: Решението на Главчев е неизбежно и правилно (ВИДЕО)

Сондажът е проведен сред 802 души между 20 и 22 ноември чрез телефонно интервю по панелна методика, която осигурява представителност на данните за пълнолетното население в страната. Подобни сондажи служат за бързи хипотези и за проверка на моментната картина на нагласите при динамични политически събития. Абсолютна максимална грешка е ± 3.5 при 50% дялове.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.