6895 кандидати се борят за 240 депутатски банки

България гласува на редовни парламентарни избори. След вота ще бъде сформирано новото, 45-о Народно събрание и ще бъде предложено ново правителство. Днешните избори са по-особени, защото за първи път вот у нас се провежда в условия на пандемия.

ИЗБОРИТЕ ЗА НОВ ПАРЛАМЕНТ: За какво гласуваха политическите лидери

Страната е разделена на 31 многомандатни избирателни района. В битката влязоха 30 партии и коалиции. 6895 кандидати се борят за 240 депутатски банки. По предварителни списъци право на глас имат малко над 6 732 000 души.

ВОТЪТ В ТУРЦИЯ: Опашки пред секциите от първите минути на изборния ден

На тези избори сънародниците ни в чужбина ще гласуват в рекорден брой секции – 465. Там вотът ще бъде само с хартиени бюлетини, но у нас в 9398 секции гласоподавателите ще могат да избират как да упражнят правото си на вот - с хартия или с машина.

Спряха машинното гласуване във Велико Търново

Изборните секции у нас отвариха точно в 7.00 ч. и ще приемат гласуващи до 20.00 ч. Ако тогава пред някоя секция все още има чакащи, членовете на комисията трябва да съберат личните им карти и да им позволят да гласуват, но не по-късно от 21.00 ч.

Как гласуват българите в Австрия?

Заради COVID-19 се наложи ваксинация на членовете на изборните секции. Разрешено бе и гласуването на карантинирани българи с мобилна урна.

Проф. Ангелов: Мерките се спазват в секциите, излезте и гласувайте

В цялата страна има засилени мерки за сигурност. Следи се за носенето на маски. Всички участници в изборния процес са снабдени с предпазни маски и дезинфектанти.

 

Денят беше белязан от сериозни проблеми с машинното гласуване, а на места - и у нас, и в чужбина, се извиха огромни опашки от желаещи да дадат гласа си.

Минути преди 07:00 с маски на лице, но без дистанция, струпани един в друг се оказаха участниците в Секционните избирателни комисии на 41-во училище в София. А нетърпеливи граждани се озоваха пред заключени секции. Забавянето дойде заради закъснели участници в комисиите и заради измерването на телесната им температура.

Пред секциите се извиха опашки от желаещи да гласуват.

Спазването на строгите мерки доведе до опашки и в Пловдив.

Дъжд и студ не спряха хората в Стара Загора да гласуват.

На дълги опашки, отново в дъжда се наложи да изчакат варненци и бургазлии.

В Бургас екипът на NOVA видя членове на комисиите, които открито не спазваха здравните мерки.

 

Изборните автобуси в Кърджали тази година бяха в пъти по-малко, в сравнение с предишни години. Гласуващите, дошли от Турция, се оказаха с подарен билет и PCR-тест. Кой ги е платил не стана ясно.

В католически Раковски първо избраха вярата. А след службата за Възкресение, хората отидоха и до урните.

ВСИЧКО ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИЯ ВОТ ЧЕТЕТЕ ТУК