Как да се управлява здравната система ефективно
"Политиката се намесва твърде много в контрола на пандемията. Необходими са ясни приоритети с отчетност дали се следват. Трябва да имаме категоричен и последователен план". Това заяви д-р Александър Симидчиев от гражданската квота на "Демократична България".
По думите му финансирането трябва да бъде върху приоритетни области с голяма възвръщаемост.
"Клиничните пътеки са сгрешен начин на финансиране, защото дават диагноза, което значи, че болниците трябва да имат конкретна диагноза. Затова трябва да има диагностично-свързани групи", подчерта д-р Симидчиев.
Проф. Георги Михайлов от БСП от своя страна смята, че новият здравен министър трябва сам да подбере екипа си, не да му го подберат. А тогава сам да поеме цялата отговорност за проблемите в здравеопазването.
"Независимо от героизма на медицинските специалисти, здравната система е разнебитена и е невъзможно да поеме натоварването. Нужно е да се реконструира", сподели той.
Мнението на БСП е, че много бързо трябва да се сформират специализирани парламентарни комисии.
"В момента здравната система финансира на исторически принцип, тъй като болниците нямат оборот, защото хората бягат от тях заради ковид болните. ГЕРБ взе решение 85% от финансите се дават за едно лечебно заведение", коментира проф. Михайлов.
За него всеки болен е една вселена - плаща се за дейността, а не на калпак.
Проф. Михайлов определи оставката на Нинова като достойна и навременна.
Целия разговор гледайте във видеото.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.