Какви са причините

Защо някои карантинирани не успяха да гласуват? Жанет Николова и Боян Русев от Варна разказват за своя случай. Те са изпълнили всичко по закон - подали са заявление за подвижна избирателна урна в сайта на ЦИК навреме.

По думите на Боян той е подал заявление във вторник, а тя - в събота.

"В неделя цял ден чакахме човек да дойде, но напразно. Звънях, никой не ми вдигна, проверих в сайта на РИК, не открих нищо. Така разбрахме, че никой няма да дойде", обяснява той.

Според него няма как адресът да е сгрешен, защото са получили обаждане, в което са потвърдили точното си местоположение. Жанет споделя, че е разочарована, защото досега винаги е гласувала. 

Велин Жеков от РИК-Варна подкрепи даването на гласност на такива случаи. И коментира, че се изисква законодателна промяна.

"В случая на Жанет и Боян вероятно СИК не е успяла да обходи всички адреси. Към 9 ноември имахме около 40 заявления за гласуване с подвижна урна. Към 11-ти вече бяха стотина. В изборния ден обаче те нараснаха до 250. Избирателният списък не се прави по входиране на заявлението, а по имена", разкри той. Относно това, че никой не е вдигнал при звънене в РИК, той откри причината в това, че може би са набрали грешните номера.

Жеков заяви, че Жанет и Боян ще бъдат в списъците за гласуване на балотаж. 

От своя страна говорителят на ЦИК Росица Матева поясни, че в някои общини и населени места не са гласували порди липсата на образувани СИК. "Имаше и места, където са подадени само 2-3 заявления за гласуване с подвижна избирателна урна, а това не е достатъчно, за да се образува СИК", допълни тя. 

По нейните данни са получени около 1900 заявления за цялата страна."За тези избори няма да бъдат образувани нови подвижни избирателни комисии. Лицата, поставени под карантина след 14 ноември, имат право да подават заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия, там, където има условия да бъде образувана СИК. Няма гаранция, че всички ще гласуват, защото заявленията трябва да са подадени до 3 дни преди изборите и да са достатъчен брой, за да се образува подвижна СИК", коментира Матева.

Повече по темата вижте във видеото.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

 
 
Редактор: Цветина Петкова