Една медицинска сестра се грижи средно за 68 пациенти

До 5 години у нас могат да бъдат закрити или преструктурирани десетки лечебни заведения заради липса на медицински персонал. Ако тенденцията не бъде обърната, прогнозата е до 10 години лекарите в пенсионна възраст да са над половината от практикуващите. 

Според председателя на БЛС д-р Иван Маджаров това не е недостиг на медици, а остра липса. "Причините включват изтичане на кадри в по-добре заплатените страни, както и намаленият прием за лекари преди години. Лекарите под 50-годишна възраст са около 28%", сподели той. И допълни, че най-големият недостиг е в първичната извънболнична помощ - там 78% от лекарите са над 50 г., а 60% - над 60 г.

"Никоя болница няма да се закрие веднага. Няма дадено населено място да остане без лекарска помощ. Но са необходими извънредни мерки за справяне с кадровата криза", каза още д-р Маджаров.

Недостиг на лекари и сестри в над 70% от болниците у нас

От своя страна Милка Василева, председател на УС на БАПЗГ, смята, че специалистите по медицинските грижи са неудовлетворени от условията за работа - ниско заплащане, липса на възможност за кариерно израстване. "Всичко това се предлага в западния свят, който изсмуква нашите специалисти. Средно 1 медицинска сестра се грижи за 68 пациенти у нас, а трябва да са между 5 и 7", обясни тя. По нейните думи от общо 22 000 медицински сестри в България 30% са на възраст над 65 години, други 30% ще се пенсионират в следващите между една и пет години. Мнозина работят на няколко места", обясни Василева.

ВСИЧКО ЗА ВОЙНАТА В УКРАЙНА ЧЕТЕТЕ ТУК

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.