Той крие скални чудеса, тайнствени пещери и древни поселища от зората на човечеството
Някъде сред безкрайните полета на Дунавската равнина земята като че ли е пропаднала надолу. От птичи поглед се вижда цялата прелест на живописния каньон, изваян от водите на река Чернелка. Скални чудеса, тайнствени пещери и древни поселища от зората на човечеството – природно и историческо богатство само на 12 километра от Плевен.
7-километровият каньон започва от Горталово. От селото под величествения скален венец може да се тръгне покрай гъсто надиплените речни меандри. Вратата към този оазис е внушителен, разсечен на две, скален масив. Вярва се, че именно там митичният герой Крали Марко е посрещнал османския главорез Муса Кеседжия. Битката продължила 3 дни и 3 нощи. Легендата гласи, че Муса Кесаджия избягал, а Крали Марко така се ядосал, че разсякъл със сабята си канарата на две части.
„Дотам и обратно”: На гости на първобитните хора от Витата стена (ВИДЕО)
Пътят е широк, равен и се вие от двете страни на реката. Встрани от него има по-малки пътеки, прорязващи гъстата растителност. Малко след Разцепения от Крали Марко камък една такава води до пещерата „Царева дупка”. Разказват, че е изградена по този начин по нареждане на цар Иван Шишман, за да се използва като убежище и наблюдателница в борбата срещу турците за Кайлъшката крепост. „Царева дупка” се вижда отдолу. Плитка пещера на около 10 метра високо в скалата. Изкачването дотам обаче е по възможностите само на алпинисти.
В най-тясната си част каньонът е широк около 50-60 метра, но по течението на реката се разлива в по-широки пространства, обагрени в цветовете на сезона. Пътеката минава покрай останки от римско поселище, а след това и покрай масивен варовиков колос, дълбоко подкопан в основата.
Древният кладенец „Провъртеника” е една от най-любопитните забележителности по маршрута. И ако обикновено очакваме един кладенец да е изкопан надолу в земните недра, в този случай гледаме нагоре. За да видим този кладенец, трябва да се проврем под скала. Висок е около 15 метра. Отгоре обитателите на крепостта „Римско градище” всъщност са взимали вода от реката.
"ДОТАМ И ОБРАТНО": Мъглиж – нешлифованият диамант в Долината на тракийските владетели
Разходката по каньона между селата Горталово и Къртожабене отнема около 2 часа в едната посока. Пътеката е свързана и с по-дълъг туристически маршрут, който се изкачва по скалите над реката и поема на североизток чак до бреговете на двата микроязовира „Мъртвата долина” и Панорама „Плевенска Епопея” в областния град.
Повече гледайте във видеото.