Това заяви служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова в парламента

В 51 общини в България има режим на водата. Общо в 14 области на страната хората имат затруднен достъп до живителната течност. Това съобщи по време на парламентарния контрол служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова.
По данни на Министерството около 111 хиляди жители са засегнати от нарушено водоснабдяване. По обобщените към началото на май данни, режим на водата е въведен частично в 7 града. Засегнатите там жители са над 24 хиляди. В 172 населени места също има проблем с водоподаването, което се отразява на живота на около 87 180 души, каза министърът.

България е отклонила искането на Турция за допълнителни количества вода

Всяка седмица в Министерството се получава информация от ВиК операторите на съответните територии за населени места, в които се налага въвеждане на режим на използването на водата за битово-питейни цели, съобщи министърът.

Коритарова изреди няколко възможни решения на проблема в хоризонта на служебния кабинет. Те са: проучване и изграждане на нови водоизточници за резервно съхраняване и водоснабдителните системи на съседни населени места, които да бъдат използвани в моменти, когато това се налага. Основното е изграждане на язовири, посочи министърът. Други мерки са реконструкция и подготовка на резервни водоизточници  за пускане в работен режим при възникнала необходимост, реконструкция и рехабилитация на напорни резервоари, водовземни съоръжения, реконструкция и рехабилитация на довеждащи водопроводи. 

"За съжаление през последните над 30 години има едва два новоизградени язовира за питейни нужди - „Луда Яна“ и „Пловдивци“, отбеляза инж. Коритарова, цитирана от пресцентъра на ведомството.

Министърът посочи, че в периоди на значително засушаване местната власт трябва да ограничи ползването на питейни води за други нужди. „Това е неприятна ситуация, която не се приема добре от гражданите, но към настоящия момент това е изход за справяне със засушаването”, заяви Коритарова. 

Мария Нейкова: В Айтос, Карнобат и Сунгурларе има проблем с водоподаването

Управлението на водните ресурси трябва да е водещ приоритет на всички институции, смята тя. „Ние сами не можем да се справим с проблема, необходими са огромни средства за инвестиция в ВиК инфраструктурата”, изтъкна Коритарова, като допълни, че става дума не само за довеждаща инфраструктура, но и за изграждане на язовири, на модерни напоителни системи. Тя напомни, че за последните 30 години има само два изградени язовира.

Според Коритарова към настоящия момент най-бързият начин за решаване на ситуацията е използване на Инвестиционната програма за общинските проекти, по която може да бъде рехабилитирана и изградена ВиК инфраструктура в съответните населени места. Визията на Министерството е за глобално решаване на проблема чрез изграждане на нови водоизточници, а именно язовири на територията на страната, подчерта министърът.

В отговор на уточняващ въпрос Коритарова посочи, че е добре общините да приоритизират проектите си, за да може част от средствата, предоставени по Инвестиционната програма на общините, да отиде за възстановяване и рехабилитация на ВиК инфраструктурата. По думите на министъра това ще позволи ресурсите на ведомство да бъдат насочени към израждане на нови водоизточници. „Проблемът е всеобхватен, многоинституционален и трябва заедно да намерим начин за решаването му”, заяви Коритарова. 

Протест заради системно безводие във великотърновско село

Относно изпълнението на дейностите по Плана за възстановяване и устойчивост тя заяви, че те се изпълняват в срок и допълни, че това е другата възможност за реализиране на програма във водния сектор. Но изтъкна, че сред първите задачи на следващия ресорен министър трябва да е изготвянето на дългосрочна стратегия в тази област.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Източник: БТА, Екатерина Тотева