Президентът посочи, че очаква отговори от институциите

След изявлението на президента Румен Радев, в което той заяви, че резултатите от изборите будят въпроси за честността на вота и че очаква отговори от институциите, незабавно последваха политически реакции.

Радев: Резултатите от изборите будят въпроси за честността на вота, очаквам отговори от институциите

По-голямата част от формациите подкрепи думите на държавния глава. От ПП-ДБ правят анализ и изчисления за купения вот. Въпреки критиките обаче засега никоя от формациите не заявява намерение да поиска касиране на изборите, тъй като не са сигурни какви доказателства могат да бъдат събрани. Затова и техният призив е към МВР и службите.

Бойко Борисов не коментира въпросите, които президентът постави. Но през Facebook съобщи, че е направил своя прочит на резултатите. „ГЕРБ ще положи всички усилия за сформирането на редовно правителство с пълен управленски мандат”, обяви лидерът на формацията.

Докато от първата политическа сила вече гледат към първия мандат и възможностите за кабинет, други застанаха плътно зад думите на държавния глава, който поиска реакция от службите.

„Действително, досега такова нещо не е имало, не говоря само за купен вот, но и за контролиран вот, и натиск към кметове, купуване на секционни комисии. Това са неща, които може и да са се случвали преди, но не в такъв мащаб. В момента правим анализ от какъв порядък е този купен вот. Това, което очакваме предварително, е да излезе около 10%”, коментира Николай Денков от ПП-ДБ.

От „Възраждане” припознаха в позицията на президента като своя, която обявявали многократно. „По време на цялата кампания не само говорихме, но и подавахме десетки сигнали за купуване на гласове. Тогава обаче президентът не ни подкрепи”, посочват от формацията.

За проверки и действия от страна на институциите призова лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски: „Присъединявам се към апела на президента Румен Радев отговорните институции да изнесат всички данни и факти за това как бяха проведени парламентарните избори в неделя. Очаквам убедителни отговори от представителите на служебното правителство, МВР, както и службите за сигурност”.

От Алианс за права и свободи призоваха сигналите за купен вот да бъдат разследвани. „Всеки глас трябва да отразява свободната воля на българските граждани, а опитите за влияние чрез купуване на гласове, натиск или използване на държавния апарат в нечий интерес, подкопават доверието на обществото в институциите и самата демокрация”, коментира Джевдет Чакъров.

Думите на президента подкрепиха и от партия МЕЧ. Но отново без ход към искане за касиране. „Най-основателно би било „Величие” да поискат такова касиране, защото за 30-ина гласа те не са в парламента. Трябва да има касиране на изборите, защото това в никакъв случай не беше честен вот. От април 2021 г. не съм виждал подобно участие на държавата, на институции на държавата, покровителстване на купуване на гласове. Абсолютна незаинтересованост към това явление”,  смята Радостин Василев.

От БСП и „Има такъв народ” запазиха мълчание. По последни данни от ЦИК на „Величие” не са им достигнали 21, а не 29 гласа, за да влязат в парламента.