Снимка: БТА
В обсъждането на новите правила се включиха депутати, експерти и граждански организации
Първи обществен дебат за поправките в Изборния кодекс. Депутати, експерти и граждански организации обсъдиха как да се прекроят новите правила за гласуване. Очакванията са окончателните промени да са факт най-рано след два месеца.
След като мина ударно на първо четене, втория прочит на Изборния кодекс няма да се случи преди средата на март. Причината - нуждата от по-широко обсъждане. „След обсъждане с коалиционния съвет смятам, че е редно да направим работна група, която да поработи и да изчисти текстовете. Да видим колко предложения са постъпили, защото според мен ще бъдат доста”, коментира Анна Александрова от ГЕРБ-СДС.
От ПП продължават да са скептици за въвеждането на преброителни центрове и оптимисти за така наречените машини „броячки”. „Поради липса на политическа воля, възстановяване на пълното машинно гласуване е абсолютно невъзможно на този етап. Ние предлагаме да има машини, които да броят хартиените бюлетини, и тогава, когато една бюлетина е недействителна към момента на отчитането, веднага това да бъде коригирано”, каза Лена Бориславова.
Желязков: България е преизпълнила целите на ЕС
От „Възраждане” видяха договорка в управляващото мнозинство за отхвърляне на техните предложения, сред които и отпадането на хартиената бюлетина. „Очаквам управляващото мнозинство да започне да тупка внасянето на доклада, да измисли някаква работна група с оглед да опраска повечето от тези предложения. Моите опасения са, че идеята и преговорите между тези коалиционни партньори, е тези предложения, които са внесени и целят по-голяма прозрачност, справедливост и честност на вота, да не бъдат приемани, най-общо казано”, смята Петър Петров.
Председателят на Народното събрание посъветва - не са нужни радикални промени, а проблемът според Наталия Киселова е не в самите изборни правила, а в тяхното прилагане. „Може би е добре да се помисли за повишаване на качеството на хората, които са членове на СИК, защото се видя, че има и чести смени в последния момент и в деня, в който гласуваме”, е мнението на Киселова.
Крайният срок за внасяне на предложения е 14 февруари. Ако всичко върви по план, новият Изборен кодекс ще е факт едва в края на март.