Причината е пореден случай на нерегламентирано смесване на медицински и битови отпадъци

Кметът Васил Терзиев нареди спиране на приемането на всякакви отпадъци от болниците в завода за преработка на боклук. Причината - при проверка днес е засечен камион с биологични отпадъци, които изобщо не трябва да се карат там.  

Това доведе до остра политическа реакция и предупреждение, че ситуацията ще изправи София пред епидемия. В здравното министерство свикаха спешен брифинг.

Тази сутрин в депото за отпадъци край София откриха опасни медицински отпадъци сред битовите. Проверяващите установяват 4 чувала със спринцовки и други медицински изделия, някои, от които са опасни. От лечебното заведение, от което идват, са категорични - спазват всички правила за разделно изхвърляне. От фирмата, която превозва отпадъците от болница св. Екатерина до депото отрекоха да имат вина. След проверка столичният инспекторат е издал актове и на болницата, и на фирмата, които могат да стигнат до 50 хиляди лева. А опасенията в депото остават: 

"Не сме убедени дали след няколко дни този отпадък няма да ни бъде върнат посред нощ, когато очакват проверките да не са толкова стриктни", каза директорът на депото Николай Савов. 

Първоначалните изчисления на болниците са, че ще заплащат 4-5 пъти по-скъпо, за да изгарят битовия си боклук с опасния. Но здравните власти видяха друг риск от решението на Столична община

Решението на Столичната община

Столичната община преустановява приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО), след като за пореден път в завода беше установено смесване на битовия с опасен медицински отпадък.

Освен опасните, които така или иначе не се приемат, когато бъдат заловени на входа, битовите, които би следвало да пристигат по регламентиран начин до завода от болниците, също ще бъдат спрени до предприемане на мерки от страна на отговорните институции. За това решение са уведомени с писмо от Столична община министрите на здравеопазването и околната среда, директорите на РИОСВ София и на СРЗИ, както и ДАНС, и СДВР.

С писмото екипът на Васил Терзиев отправя и предложение за промяна в законодателството, която ще помогне за решаване на проблема - да се разшири обхвата на отпадъците за задължително третиране чрез изгаряне в инсинератор.

 

 

Нерегламентиран боклук в София: РИОСВ издаде предписание на завода за отпадъци

Реакцията на депутата от ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов

София е изправена пред епидемия. Решението на кмета Терзиев да преустанови приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) създава условия епидемична криза в рамките на часове. Това заяви депутатът от ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов.

„Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите трябва да предприемат спешни мерки, за да не се допуска това“, призова той.

„Колеги от Столичната община, засилете контрола, глобете лечебните заведения, които не спазват норми и регулации, но да действате със сталинистки похвати е опасно за всички! Недопустимо е здравето и животът на софиянци да са заложници на административна немощ и политически реваншизъм“, допълни народният представител.

 

Реакция на общинския съветник от "БСП-Обединена левица" Ваня Григорова

Ваня Григорова отбеляза в студиото на "Пресечна точка", че е спорно дали може да се спре приемането на отпадъци, защото няма как болниците да се заринат в боклуци. Тя го нарече "наказание ангро".

 

 

Становище на МОСВ специално за NOVA

Във връзка с постъпилото запитване от страна на NOVA, от Министреството на околната среда и водите, отговориха, че РИОСВ – София се е самосезирало и организирало проверка на депо Садината, с цел установяване на посоченото в запитването. След приключване на проверката ще бъдат обявени резултатите от нея. След започване на проверката на депото от експерти на РИОСВ – София, в РИОСВ – София постъпило писмо от Столична община, с което уведомяват за установени болнични отпадъци смесени с битовия отпадък. Контролът по прием на отпадъци на депата се осъществява от и е задължение на оператора на депото, казват от министерството и допълват, че той следва да спазва процедурата разписана в разпоредбите. Операторът на депото следва да извършва визуална проверка на отпадъците на входа на депото и на мястото на депониране за определяне на съответствието на отпадъците с описанието в придружаващите ги документи, представени от притежателя на отпадъците. В случай на установено несъответствие между вида на постъпилия отпадък и съпътстващата го документация, както и опасни и други отпадъци, неподлежащи на депониране, операторът на депото следва да направи отказ за тяхното приемане на депото. От ведомството допълват, че при извършените досега проверки е установено, че всички опасни отпадъци се съхраняват разделно в специализирани съдове и на обособени места с ограничен достъп. Няма констатирано смесване на битови и биологични отпадъци на територията на болничните заведения.

 

РЗИ София даде становище специално за NOVA

"При регулярния надзор и регулярни проверки на РЗИ София в болница "Св. Екатерина" е проверена последно на 08 ноември 2024 г. и не са установени никакви нарушения. От началото на годината са проверени 19 болници като в тях се проверяват отделение по отделение и проверките са общо 267.А проверките в болничния и доболничния сектор от началото на годината до сега са 954. 

Брифинг в Министерството на здравеопазването

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов обясни, че съобщението от столичната община е постъпило днес в 15.53. Той обяви, че е учуден от това решение, което представлява огромна опасност от епидемия. "Столичното здравеопазване не е арбитър на политически закачки в Общината. Едно такова действие може да представлява и друг състав на българското законодателство. Кирилов допълни, че ще бъде създадена междуведомствена работна група, която ще направи анализ на нормативната база. Съгласно този анализ ще предприемат мерки за по-добро регулиране на процеса. Той дебело подчерта, че болниците нищо не извозват, а имат договори с фирми, които го правят. 

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев каза: "Странно е да опиташ да решиш, организационен, политически или икономически проблем със създаването на още по-голям и да създадеш риск за общественото здраве. След като е влязъл камион с такъв отпадък, е работа точно на предприятието да провери и да спре депонирането. Да наказваш цялото столично население е абсолютно неприемливо". 

От РЗИ София обясниха отново, че осъществяват контрол за генериране и съхранение на отпадъците до вратата на лечебното заведение и това се случва ежедневно. От началото на тази година са извършени проверки в 19 заведения - общо 960 и няма констатирани нарушения.

Източник: Столична община